Autorzy koncepcji proponowali utworzenie w wieży ciśnień m.in. obserwatorium astronomicznego; miejsca edukacji, warsztatów, zajęć (związanych z wodą, ekologią, przyrodą a także sztuką); punktu widokowego; kawiarenki; czytelni; sali ślubów; galerii fotograficznej i z pracami lokalnych artystów i twórców; przestrzeni dla sztuki; samotni; wystaw związanych z lokalnymi muzykami i twórcami oraz instrumentów muzycznych; miejsca związanego z historią miasta i osobami związanymi z Mogilnem; interaktywnego muzeum regionu, a także stworzenie okna iluzorycznego.
24 października, zebrana pod przewodnictwem burmistrza Mogilna Karola Nawrota, komisja konkursowa przeanalizowała zgłoszone propozycje i spośród nich wybrała jedną. Według opinii komisji konkursowej, najlepszą była propozycja nadesłana przez Szymona Krzyżana z Chełmży, która zakładała wdrożenie koncepcji „Centrum Wiedzy o Wodzie”. Projekt łączy walory edukacyjne z nowoczesną formułą wystawienniczą. Ma być odpowiedzią na rozwiązywanie problemu gospodarowania wodą oraz coraz bardziej zmniejszającymi się zasobami wody pitnej na Ziemi.
Wiąże się również z inauguracją nowej inicjatywy Blue Deal. Mottem przewodnim projektu byłoby hasło „Woda źródło życia”, a wieża ciśnień stanowiłaby „małą cegiełkę” w budowaniu przez gminę Mogilno wizerunku kreowania pozytywnych zmian w świadomości społecznej w zakresie wody i jej racjonalnego zagospodarowania. Byłaby miejscem stałej wystawy tematycznej połączonej z edukacyjnymi projekcjami multimedialnymi i urządzeniami interaktywnymi do przeprowadzania zajęć.
