Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młyny Rothera w remoncie. Pięciu chętnych, by nimi rządzić [zdjęcia]

JPL
Prace przy Młynach Rothera zaczęły się w ubiegłym roku, a swój finał mają mieć w 2020 roku.
Prace przy Młynach Rothera zaczęły się w ubiegłym roku, a swój finał mają mieć w 2020 roku. Dariusz Bloch
W środę (31 lipca) zakończyło się przyjmowanie ofert w konkursie na dyrektora Parku Kultury, jaki ma powstać w Młynach Rothera. Jak się dowiedzieliśmy, do ratusza wpłynęło pięć propozycji. Tymczasem zaglądamy na plac budowy.

Jednak do tego, by poznać nazwisko osoby, która będzie zarządzać nową bydgoską instytucją, jeszcze daleka droga. Na razie nie ma nawet komisji konkursowej.

- Ma to związek z okresem urlopowym - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. Jednocześnie dodaje, że w najbliższych dniach prezydent wyda zarządzenie o powołaniu tej komisji.

- W sumie na konkurs wpłynęło do ratusza pięć ofert. O nazwiskach kandydatów powiemy, podobnie jak w przypadku konkursu na szefa Teatru Kameralnego, po pierwszym posiedzeniu komisji. To prawdopodobnie zostanie wyznaczone na początek września - dodaje Stachowiak. Tym samym postępowanie nie skończy się tak, jak planowano, czyli do 30 sierpnia.

Osoba, która wygra konkurs obejmie funkcję dyrektora Parku Kultury w Młynach Rothera na cztery lata. Kandydaci musieli przedstawić swoją wizję funkcjonowania instytucji i mieć przynajmniej trzyletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z zarządzaniem kulturą i nauką.

- Koncepcja działania parku miała uwzględniać w szczególności założenia m.in. planowanych wystaw stałych, w tym Ogrodów Wody i Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu - przypomina rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

O tym, że powstający właśnie w Młynach Rothera Park Kultury będzie nową miejską instytucją, bydgoscy radni zdecydowali w czasie marcowej sesji Rady Miasta.

- W zrewitalizowanych młynach powstanie nowoczesna instytucja kultury o wielokierunkowym charakterze, której oferta będzie nie tylko różnorodna i dynamiczna, ale i dostosowana do różnych grup odbiorców - słyszymy. - Powstaną tam trzy interaktywne ekspozycje o innowacyjnym charakterze, stanowiące harmonijne połączenie osiągnięć nauki, sztuki i techniki. Mowa o Ogrodach Wody, Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu oraz o Bydgoskim Dziedzictwie Kultury Przemysłowej.

Co tam się dzieje w tej chwili? - W zabytkowych wnętrzach wykonywane są kolejne posadzki, ściany działowe, układane są także kilometry kabli - mówi Marta Stachowiak. - Te prace są najbardziej zaawansowane w spichrzu zbożowym od strony rzeki. W spichrzu mącznym trwają jeszcze ostatnie roboty przy zabezpieczaniu i wzmacnianiu drewnianej rekonstrukcji ścian. Na zewnątrz kompleksu rozpoczęły się natomiast prace przy renowacji komina. Jego górna część ze względu na zły stan techniczny musiała zostać rozebrana i wzniesiona na nowo ale z użyciem oryginalnych cegieł. W niższych partiach spoiny były wymieniane, a cegły czyszczone i zabezpieczane przed chłonięciem wody.

W budynku łazienek z kolei rozpoczęło się wypełnianie oryginalnymi cegłami drewnianego szkieletu ścian zewnętrznych. Do wymiany elementów drewnianych użyto w większości starego drewna, pozyskanego z budynków spichrzy.

- Gotowy jest też żelbetowy strop nad częścią hali garażowej. To właśnie tam będą zlokalizowane tarasy wykończone drewnianymi podestami, a także budynek kawiarni - dodaje rzeczniczka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska