Wieża ciśnień zostanie otwarta dla mieszkańców w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Będzie można ją zwiedzać w godzinach od 10 do 16.
- Chętni wejdą do pierwszego poziomu wieży i zobaczą dennicę zbiornika. Od pracownika PWiK dowiedzą ciekawostek na temat funkcjonowania wieży. Wstęp jest bezpłatny. W przypadku dużego zainteresowania, zwiedzanie odbędzie się w kilkunastoosobowych grupach - informuje Adriana Herrmann, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia.
A oto kilka informacji o wieży, które przesłała nam pani rzecznik:
"W latach 1901−1903, Wasserwerks Aktien Gesellschaft z Berlina budowało wieżę ciśnień przy dzisiejszej ul. Zofiówka. W tym miejscu już wcześniej zamontowano (nie zachowały się dokumenty, które wskazują konkretną datę) wodociągowe urządzenia ciśnieniowe. Wieża pierwotnie była budowlą niższą niż obecnie; całość wieńczył ceglany gzyms schodkowy i kopulasty dach z latarnią nakryta daszkiem stożkowym. W 1908 r. wieżę nadbudowano o kondygnację cylindrycznego muru, na który nasadzono wyłamany, masywny tambur nakryty wysokim dachem, również stożkowym z lukarnami. Górna część o poszerzonym rzucie wykonana została w oparciu o konstrukcję wspornikową. Pierwszy, niżej posadowiony zbiornik wody w wieży na Zofiówce ma pojemność 300 m3, w nadbudowanej części pomieszczono drugi zbiornik, większy, o pojemności 480 m3. Zbiorniki - obydwa stalowe, nitowane - posadowione zostały jeden na drugim.
Wieża na Zofiówce pobudowana została na rzucie koła, nie jest budowlą podpiwniczoną, a posadowioną bezpośrednio na masywnej płycie betonowej, po rozbudowie zasadniczo trzykondygnacyjną z dwoma kondygnacjami podestów wokołozbiornikowych. Stożkowy dach z lukarnami pokryty został pierwotnie dachówką ceramiczną (z dwoma kolorystycznie odrębnymi poprzecznymi pasami) wymienioną w 1992 r. na graniastą dachówkę bitumiczną (tzw. gontem bitumicznym). Początkowo drewniane stropy między kondygnacjami zastąpiono w latach 1978−1982 stropami żelbetowymi. Również drewnianą więźbę dachową wymieniono współcześnie na podpory więzarów stalowych typu Polanceau, a w miejscu pierwotnie drewnianych schodów na dolnych kondygnacjach zamontowano stalowe, u dołu proste, na drugiej kondygnacji kręcone. Stalową opaskę ściągającą na wysokości drugiej kondygnacji założono jeszcze w latach siedemdziesiątych minionego stulecia po zaobserwowaniu spękań, szczelin i zarysowań na ścianach wieży. Prawdopodobnie też wkrótce po 1945 r. w trakcie prac remontowych zatynkowano kolisty fryz biegnący na szczycie tambura wieżowego i pokryto tynki piaskową polichromią.
W 2003 r. zmodernizowano wieżę ciśnień przy ul. Zofiówka, gdzie laminowano wewnętrzną powierzchnię zbiornika górnego, skuto wewnętrzne tynki i nałożono nowe, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków".
Trwa wycinka przy Słonecznej w Inowrocławiu. Padnie 35 drzew [zdjęcia]
Gdy zaświeci słońce, w inowrocławskich Solankach pachnie już...
Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.