
3. Kolegiata w Kruszwicy
Jest to najstarsza z zachowanych świątyń na Kujawach, zbudowana w stylu romańskim na przełomie XI i XII wieku. Znajdują się tutaj między innymi: romańska chrzcielnica w kształcie kielicha z XII wieku, romańska kropielnica z wyrytymi na obrzeżu krzyżykami, rzeźby klęczących aniołów z pierwszej połowy XVIII wieku i malowany na desce obraz Matki Bożej Częstochowskiej z 1656 roku.

2. Park Solankowy i tężnia w Inowrocławiu
Park Solankowy to jedna z największych atrakcji Inowrocławia. To tutaj najczęściej wypoczywają kuracjusze oraz turyści. Obiektem, który przyciąga ludzi w to miejsce jest przede wszystkim tężnia solankowa. Jest wizytówką Inowrocławia. Ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzy 9 metrów wysokości i ponad 300 metrów długości. Ściekająca po gałązkach rozcieńczona solanka tworzy w obrębie tężni aerozol, który ma właściwości terapeutyczne. Powstaje wówczas leczniczy mikroklimat, działający jak morskie fale. Słona mgiełka wydobywająca się z tarninowego chrustu zawiera m.in. jod, brom i mnóstwo ważnych dla naszego zdrowia mikroelementów, takich jak żelazo, sód, potas czy magnez. Podobno półgodzinna inhalacja przy tężniach daje taki efekt jak jednodniowy pobyt nad morzem.

1. Mysia Wieża w Kruszwicy
Mysia Wieża to najcenniejszy zabytek Kruszwicy. Jest wizytówką tego miasta i magnesem przyciągającym nad Gopło tysiące turystów. Wieża jest częścią zamku obronnego pochodzącego z XIV wieku. Z jej szczytu roztacza się przepiękny widok na jezioro i okolice.