Z linia podmiejską numer 11 od kilku miesięcy są problemy. W październiku została zawieszona, bo władze Brześcia Kujawskiego nie porozumiały się z prezydentem Włocławka. Były między innymi plany skorzystania z usług innego niż Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przewoźnika, ale ostatecznie na początku listopada doszło do uzgodnień i "jedenastka" została przywrócona.
Mieszkańcy Brześcia Kujawskiego cieszyli się, bo linia podmiejska została wydłużona do cukrowni i Falborka, osiedli na których mieszka około dwa tysiące mieszkańców. Ale radość nie potrwa długo.
Do Brześcia Kujawskiego dotarła bowiem faktura z włocławskiego magistratu, który organizował kursy na linii podmiejskiej i władze uznały, że... wypowiedzą umowę.
Okazało się, że kursowanie "jedenastki" z Włocławka do Brześcia Kujawskiego kosztowało w listopadzie 46 tysięcy 700 złotych. Po odliczeniu zysków ze sprzedaży około 5 tysięcy sztuk biletów, ratusz brzeski został obciążony za 8 tysięcy 350 wozokilometrów kwotą 36 tys. 700 tysięcy złotych.
- Tego się nie spodziewaliśmy - mówi burmistrz Wojciech Zawidzki. - Sądziliśmy, że do zapłaty będzie kilka tysięcy. Ale nie tyle!
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW MPK WE WŁOCŁAWKU
Na wyłożenie z budżetu miasta 400 tysięcy złotych w skali roku na pokrycie kosztów związanych z kursowaniem "jedenastki" samorządu nie stać. - Na to zresztą nie stać także bogatszych gmin - twierdzi burmistrz.
W tej sytuacji brzeski magistrat wypowiedział Urzędowi Miasta we Włocławku z końcem grudnia umowę.
Od 1 marca "jedenastka" do Brześcia Kujawskiego znów nie będzie kursowała. Co pozostanie mieszkańcom? Autobusy PKS i korzystanie z usług prywatnego przewoźnika z Rzadkiej Woli. - Zdajemy się na wolny rynek - podkreśla burmistrz.
Wojciech Zawidzki podkreśla, że aby "jedenastka" dalej kursowała bilet do Wieńca musiałby kosztować 10 złotych. - Tego mieszkańcy nie zaakceptują - uważa burmistrz.
Obecnie pasażerowie płacą za "jedenastkę" 3,10 złotych. - Władze Brześcia Kujawskiego podkreślają, że za 400 tysięcy złotych, które musiałyby wyłożyć w ciągu roku, mogłyby kupić dwa autokary.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje