W tym roku ma dołączyć do regionalnego programu teleopieki domowej opartego na tzw. "bransoletkach życia" kolejne 1,5 tys. osób. W ten sposób będzie można im pomóc wykrywając wcześnie choroby neurodegradacyjne.
- Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany. Teleopieka domowa to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W sumie system obliczony jest dla 3,5 tysiąca osób. Bransoletki życia monitorują funkcje życiowe, a w razie potrzeby pomagają wezwać pomoc. Program ten prowadzi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Całość obsługują ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W ciągu ostatnich czternastu miesięcy telecentrum odebrało w ramach tego systemu 6,5 tysięcy wezwań o pomoc. W ponad stu przypadkach konieczne było wezwanie służb ratunkowych.
We wspomnianym programie jedną z najważniejszych jego części jest wsparcie sąsiedzkie, w których chodzi o robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc w dotarciu do lekarza i załatwianiu spraw urzędowych, a także głośne czytanie, spacery, rozmowy, towarzyszenie. Obecnie korzysta z niego 360 osób.

- Pakiet telemedyczny to przygotowywane obecnie novum, którym chcemy objąć ok. 300 osób wybranych spośród podopiecznych systemu na podstawie zebranych danych medycznych monitorowanych za pomocą bransoletek. Chodzi o osoby, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, w tym otępiennych i choroby Parkinsona. Oprócz stałego monitoringu za pomocą opaski na rękę (tętno, ciśnienie, wykrywanie upadków, liczba kroków w ciągu dnia, lokalizacja) zaproponujemy im badania rezonansowe, badania krwi, a także wywiady medyczne i stałą analizę paramentów życiowych przez specjalistów oraz opiekę studentów pielęgniarstwa, którzy pełnią tu rolę wolontariuszy. Za ten segment programu odpowiada Uniwersytet Mikołaja Kopernika - dodaje Breata Krzemińska, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
POLECAMY DO PRZECZYTANIA
Marszałkowski regionalny program teleopieki domowej finansowany jest obecnie ze środków naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Koszt wynosi 33 mln złotych, wartość wsparcia unijnego to 28 mln złotych.
W programie jest 90 kujawsko-pomorskich samorządów gminnych, miejskich oraz instytucji. Wkrótce dołączą do niego kolejne trzy gminy.
