Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.
Zgodnie z regulaminem konkursu o dopłaty z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, wojewoda dopłaca do połączeń, które są deficytowe. Powiat sępoleński ma podpisaną umowę z wojewodą i PKS Chojnice na funkcjonowanie 16 linii autobusowych kursujących po czterech gminach, do których dopłaca z Funduszu.
Wojewoda kujawsko-pomorski ogłosił nabór wniosków do funduszu na 2022 rok. Jak się okazuje, część połączeń, które teraz są dofinansowane, mogą nie zostać zakwalifikowane do dopłaty w kolejnym naborze, ponieważ są nadwyżkowe.
- Pięć linii nie jest deficytowych, a wręcz ma nadwyżkę. I te linie zgodnie z przepisami nie będą mogły być uwzględnione w tym funduszu. Jednak jeśli połączenie jest „na plusie”, to myślę, że PKS Chojnice nie zrezygnuje z niego i odtworzy je poza umową między nami. Zanim złożymy wniosek do kolejnego konkursy, przeanalizujemy, które linie pozostawiamy, bo różnie to wygląda w w różnych miejscach – jednego dnia autobus jest pełny, innego pusty. Możliwe, że ulegną zmianie, na przykład dodamy jeden przystanek. Na pewno nie chcemy zmniejszyć liczby połączeń– wyjaśnia starosta Jarosław Tadych.
Autobusy do Bydgoszczy
Nadal trwają rozmowy nad skomunikowaniem Sośna z Mroczą i Bydgoszczą, ponieważ do tych miejscowości część młodzieży z Sośna uczęszcza do szkół średnich.
- Z Mroczy do Bydgoszczy jest 20 autobusów, więc jeśli rozmowy z gminą Mrocza dojdą do skutku, a myślę, że tak będzie, to wszystkie samorządy będą solidarnie do tych połączeń dokładać, mimo że Mrocza nie należy do naszego powiatu. Byłaby to linia międzypowiatowa. Jeśli nie, to spróbujemy tak „wpiąć” autobus z Sośna do Więcborka, by udało się trafić do połączenia autobusu z Bydgoszczą, odtworzonego przez marszałka – mówi Tadych.
Jak dodaje, przywrócone połączenia z Kamienia, przez Sępólno, Więcbork i Mroczę do Bydgoszczy, funkcjonują bardzo dobrze, ponieważ jest zainteresowanie mieszkańców tą linią. Urząd Marszałkowski w Toruniu podpisał z PKS Bydgoszcz umowę do końca roku, więc powoli powiat sępoleński będzie się przygotowywał do rozmowy o kontynuację od stycznia 2022 roku. Być może nawet sam PKS Bydgoszcz nie będzie z niej rezygnował i przedłuży ją poza umową z marszałkiem, włączając też gminę Sośno. Jest to przedmiotem analiz prezesa zarządu bydgoskiego PKS.
