- Wczoraj w Kcyni, na prośbę rodziców, skontrolowaliśmy autokar, który dalej już nie pojechał. Stwierdziliśmy usterkę układu hamulcowego i korozję ramy elementu nośnego - informuje Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. - To dopiero początek intensywnych kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież szkolną w okresie przedwakacyjnym.
Inspektorzy zwracają uwagę zwłaszcza na stan techniczny autokarów oraz trzeźwość i przestrzeganie czasu pracy przez kierowców. Te rzeczy mają największy, bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zatem także na zdrowie i życie pasażerów przewożonych autokarami.
Od kilku dni na parkingu przy Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” przy ul. Toruńskiej 59 w Bydgoszczy działa stały punkt kontroli Inspekcji Transportu Drogowego i policyjnej „drogówki”.
Autokary mogą podjeżdżać codziennie w godz. 6.30-8.00, gdy zwykle rozpoczynają się wyjazdy wycieczek szkolnych. Te kontrole powinny być zgłaszane wcześniej na numer telefoniczny inspekcji 52 323 83 49 lub Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy - 52 588 12 49.
W innych terminach mundurowi mogą skontrolować autokary w miarę swych możliwości, jeśli tylko nie będą zajęci pilniejszymi zadaniami.
W naszym regionie wyjazdy można zgłaszać z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem także do oddziałów terenowych ITD pod numery telefonów: Inowrocław 52 353 75 82, Włocławek 54 231 46 01.
- W tym roku skontrolowaliśmy już ponad 500 autokarów. 300 z nich to autobusy komunikacji regularnej, miejskiej i podmiejskiej, a 200 to autokary przewożące na przedwakacyjne wycieczki głównie dzieci i młodzież szkolną. Zatrzymaliśmy już 140 dowodów rejestracyjnych - wylicza Krzysztof Nowak.
W całym 2015 roku inspektorzy skontrolowali ponad 2 tys. pojazdów przewożących osoby, w tym autokary. Do sprawdzania stanu technicznego pojazdów już od 6 lat wykorzystywana jest mobilna stacja kontroli, ale autokary kieruje się także do okręgowych stacji kontroli pojazdów.
Policja informuje, że kierowcy autobusów spowodowali w ubiegłym roku zaledwie 23 wypadki, a to 2,26 proc. wszystkich wypadków na drogach województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku (do 30 kwietnia) były to 3 wypadki, czyli 1,17 proc. wszystkich zdarzeń.
„Krokodyle” - jak popularnie nazywa się inspektorów w zielonych mundurach - będą mieli najwięcej pracy od połowy lipca, gdy z naszego regionu ruszą na południe Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem autokary z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży.
- Uruchomimy dodatkowe punkty kontroli, gdzie przewoźnicy będą mogli skontrolować stan techniczny pojazdów - kończy Krzysztof Nowak.