Zakończyło się spotkanie koordynacyjne z udziałem MPWiK, wojska oraz władzami Warszawy – poinformowała na Twitterze Karolina Gałecka, rzecznik prasowy warszawskiego ratusza.
Jak przekazała podczas spotkania ustalane były szczegóły prac przy budowie tymczasowego przesyłu ścieków z oczyszczalni Czajka”.
To alternatywne rozwiązanie do momentu, aż zbudowany zostanie nowy przesył pod Wisłą.
Jak przekazała Gałecka harmonogram prac powinien pojawić się jeszcze dzisiaj.
O planowanym zebraniu sztabu kryzysowego poinformował we wtorek wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział wówczas, że po pierwszych podjętych podczas posiedzenia ustaleniach będzie można rozpocząć prace związane z budową mostu pontonowego, a następnie ułożyć na nim zapasowy rurociąg, którym popłyną ścieki z prawobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.
Wcześniej prezydent Warszawy zwrócił się do rządu o pomoc w opanowaniu sytuacji, na co ten przystał.
Koszty pokryje miasto
W środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przekazał, że koszty związane z budową i utrzymaniem konstrukcji będzie musiało pokryć miasto. - W ubiegłym roku budowa i utrzymanie mostu oraz rurociągu kosztowało ok. 50 mln zł – zaznaczył.
W tym samym tonie wypowiadał się na antenie TOK FM szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - W poprzednim roku była to sytuacja nadzwyczajna, gdzie rzeczywiście wszystkie koszty i nadzór nad całym procesem był po stronie rządu. (...) Sytuacja zmieniła się o tyle, że drugi raz mamy do czynienia z bardzo podobną awarią. Nie ma specjalnych przesłanek, żeby Warszawa drugi raz otrzymywała te 50 mln zł z budżetu państwa – tłumaczył.
Śledztwa prokuratury
Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła w sparwie awarii wielowątkowe śledztwo.
Zbada m.in. czy w „Czajce” doszło do niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników, a także czy nie sprowadzono niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz „mienia w wielkich rozmiarach niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia epidemiologicznego i zanieczyszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym”.
Z kolei Prokuratura Okręgowej Warszawa-Praga zbada wątek sabotażu po zawiadomieniu z MPWiK.
Policja w warszawskim ratuszu
W związku ze śledztwem prokuratury do Urzędu Miasta raz do do MPWiK wkroczyła we wtorek policja, aby zabezpieczyć dokumenty związane z awarią w oczyszczalni „Czajka”.
W odpowiedzi prezydent miasta zadeklarował pełna współpracę z organami ścigania. - Mam nadzieję, że prokurator i pozostałe służby z pełną starannością i w trosce o ustalenie prawdy przeanalizują sprawę. I że nie sparaliżują pracy nad naprawą awarii. Nie mamy nic do ukrycia. Przypominam, że sama spółka MPWiK złożyła doniesienie do prokuratury – napiła w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.
