Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 7 na 10 osób powyżej 55. roku życia nie korzysta z internetu. Na razie

Małgorzata Wąsacz [email protected] tel. 52 3263 215
fot. tomek czachorowskiRomulad Pilaczyński już dziś nie wyobraża sobie życia bez internetu. W sieci chętnie zagląda na strony niemieckich gazet.Romulad Pilaczyński już dziś nie wyobraża sobie życia bez internetu. W sieci chętnie zagląda na strony niemieckich gazet.
fot. tomek czachorowskiRomulad Pilaczyński już dziś nie wyobraża sobie życia bez internetu. W sieci chętnie zagląda na strony niemieckich gazet.Romulad Pilaczyński już dziś nie wyobraża sobie życia bez internetu. W sieci chętnie zagląda na strony niemieckich gazet. fot. Tomek Czachorowski
Od dziadka będziemy dostawać maile, a babci na imieniny czy urodziny wyślemy e-kartkę. To nie bajka! Wkrótce seniorzy mają czuć się w sieci jak ryby w wodzie.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Już teraz życia bez dostępu do internetu nie wyobraża sobie Romuald Pilaczyński, 82-letni rodowity bydgoszczanin. - Bardzo dobrze się czuję w sieci.

Dzieci, wnuki już wiele lat temu przyzwyczaiły się, że kontaktuję się z nimi nie tylko przez komórkę, ale również mailowo. Gdy tylko mamy jakąś rodzinną uroczystość, to kręcę film, a po kilkunastu minutach wysyłam go do zainteresowanych na ich skrzynki mailowe. Dostają także ode mnie zdjęcia z imprezy - opowiada pan Romuald.

Do czego jeszcze internet służy naszemu Czytelnikowi?

- Jestem dwujęzyczny. Po niemiecku mówię, jak po polsku. Dlatego też z ogromnym zainteresowaniem czytam informacje o Polsce, jakie ukazują się na internetowych stronach niemieckich gazet. W zakładce "Ulubione" umieściłem adresy na przykład "Berliner Zeitung" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dzięki temu nie muszę za każdym razem w wyszukiwarce wpisywać tych tytułów, tylko od razu je odnajduję i mogę zacząć czytać artykuły - wyjaśnia bydgoszczanin.

Boją się nowości?
Romuald Pilaczyński może służyć za przykład innym seniorom. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, o ile prawie 96 proc. Polaków w wieku 16-24 lata korzysta z internetu, to wraz z wiekiem ten odsetek maleje. W grupie wiekowej 45-54 lata wynosi on 47 proc.

GUS podaje, że aż 7 na 10 osób powyżej 55. roku życia nigdy nie korzystało z sieci, 8 na 10 - z komputera, a 6 na 10 - z telefonu komórkowego.

Już wkrótce ma to się zmienić. Taki jest plan Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci". Jej założyciele (UPC Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce) postawili sobie za cel umożliwienie seniorom oraz zachęcenie ich do korzystania z nowych technologii, w tym internetu. Wiedzę mają zdobywać na specjalnych kursach. Organizatorzy akcji liczą również, że młodzi ludzie podzielą się z seniorami swoimi umiejętnościami.

Seniorów do surfowania w sieci przekonuje również Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za zagadnienia społeczeństwa informacyjnego. - Osobom starszym internet oferuje nie tylko informacje, kontakt z bliskimi, rozrywkę, ale również paletę usług użytecznych w codziennym życiu, w tym zdrowotnych. Przedłuża ich aktywność społeczną - mówi Piotr Kołodziejczyk.

Grunt to być w kontakcie
Od czterech lat specjalne kursy obsługi komputera i korzystania z sieci dla seniorów organizuje UPC Polska. W naszym regionie zajęcia odbywają się tylko w Domu Kultury "Modraczek" w Bydgoszczy.

Jedną z absolwentek jest pani Ewa, 64-letnia emerytowana nauczycielka z Białych Błot. - Wstyd się przyznać, ale przed zajęciami nie wiedziałam nawet, jak wysłać maila. Dzieci długo namawiały mnie, bym sobie założyła konto w sieci.

Wzbraniałam się, bo byłam przekonana, że do kontaktu z innymi wystarczy mi komórka. Tłumaczyłam najbliższym, że i tak powinni być ze mnie dumni, że ja - kobieta po sześćdziesiątce - korzystam z telefonu komórkowego. Teraz opanowałam umiejętność używania Gadu-Gadu oraz Skype'a, więc mąż nie może mnie odpędzić od komputera - śmieje się pani Ewa.

Absolwentką Akademii e-seniora jest również Teresa Lipowska, znana aktorka. - Jeszcze rok temu nie korzystałam z komputera i internetu. Wydawało mi się, że jest mi to do niczego niepotrzebne. Okazało się jednak, że bardzo się myliłam. Internet to naprawdę ogromne możliwości i duża wygoda. Odkąd nauczyłam się w nim poruszać, nie wyobrażam sobie życia bez niego. Planuję wakacje, wysyłam zdjęcia oraz odbieram scenariusz mailem - przyznaje Teresa Lipowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska