Jak podał Instytut, susza występuje wśród zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów i drzewek owocowych. Od 1 kwietnia do 31 maja 2018 największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych.
Sprawdź również:**Zainwestowałeś w dobre nasiona? Pamiętaj o złożeniu wniosku o dopłaty do materiału siewnego**
"Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, przy czym w dziesięciu z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach - 92,21% gmin kraju na powierzchni 48,90% gruntów ornych", czytamy w opracowaniu IUNG.
Także wśród upraw zbóż ozimych występowało duże zagrożenie suszą, którą notowano we wszystkich województwach, przy czym w 8 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę odnotowano w 2221 gminach (89,63% gmin kraju na pow. 37,28% gruntów ornych).
Truskawki? Suszę w uprawach notowano we wszystkich województwach w 2198 gminach (88,70% gmin kraju, na powierzchni 39,30% gruntów ornych).
Duże zagrożenie stwierdzono też wśród upraw krzewów owocowych. Suszę notowano bowiem we wszystkich województwach, przy czym w ośmiu z nich w 100% gmin. Na terenie kraju suszę notowano w 2198 gminach (88,70% gmin na pow. 39,29% gruntów ornych).
Nieco mniejsze zagrożenie notowano zaś wśród upraw drzew owocowych . Mowa o 13 województwach i 580 gminach (23,41% gmin kraju).
Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.
"Zarówno kwiecień jak maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz wysokim usłonecznieniem. (...) Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody do najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych", informuje Instytut.
Źródło informacji: IUNG
Dlaczego brakuje pracowników do zbiorów truskawek?
Źródło: Dzień Dobry TVN, dostawca: x-news