Początkowo Bydgoski Festiwal Nauki organizował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz Wyższa Szkoła Gospodarki. Później dołączyło Collegium Medicum UMK, a w tym roku Bydgoska Szkoła Wyższa. Uczelnie przygotowały łącznie 902 wydarzenia, w których - tam, gdzie konieczne są zapisy - jest 21 491 miejsc. Zapisy zaczęły się 25 kwietnia, a zajętych miejsc odnotowano już 8714.
- Kiedy otrzymaliśmy zaproszenie od dotychczasowych organizatorów, nie było najmniejszego zwątpienia, ani chwili zawahania, aby przystąpić - zdradza prof. Włodzimierz Majewski, rektor BSW. - Z uznaniem odnosimy się do pomysłów, jak uatrakcyjniać tą imprezę.
- To jest nasze wspólne dziecko z UKW i WSG - mówi prof. Wojciech Kapelański z UTP. - To się tak pięknie rozwija, bydgoskie uczelnie potrafią na niektórych niwach ze sobą współpracować i to bardzo dobrze współpracować - dodaje naukowiec.
BFN ponownie będzie próbował zarażać bakcylem nauki. Pierwszego dnia naukowego święta, czyli 18 maja w programie jest koncert inauguracyjny w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, będą rozmowy o Bydgoszczy z okazji jej 670. urodzin oraz występ Krystyny Prońko. Bezpłatne wejściówki rozdadzą organizatorzy, szczegóły na festiwalnauki.bydgoszcz.pl. W tym samym miejscu są prowadzone zapisy i znajduje się pełna lista wydarzeń, wśród których m.in. prawo w Gwiezdnych wojnach; Antek, podaj cegłę; zawody strażackie czy zajęcia dietetyczne dla dzieci. Na BNF będzie można zrobić rekordowo dużą laurkę dla miasta, zbudować dom jednorodzinny i zobaczyć szkielety mieszkańców Bydgoszczy z wykopalisk na pl. Teatralnym.
Kolejne 2 dni festiwalu (19-20 maja) to szereg pokazów, warsztatów, wykładów i zabaw na terenie kampusów uczelni. Impreza dotrze też do Inowrocławia i Chojnic. BFN 21 maja zagości na Wyspie Młyńskiej, gdzie od godziny 12:00 zaplanowano koncerty, pokazy, eksperymenty, animacje dla dzieci i sporo innych atrakcji.
mgr Katarzyna Latkowska, biuro organizacyjne BFN
UKW, prof. Sławomir Kaczmarek, dr Maria Sobieszczyk
UTP, prof. Wojciech Kapelański
WSG, prof. Ryszard Maciołek, dr Grażyna Szabelska
CM UMK, prof. Jan Styczyński, mgr Agnieszka Milik
BSW, prof. Włodzimierz Majewski, dr Justyna Ożóg