Chce to zmienić Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci". Jej założyciele (UPC Polska oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce) postawili sobie za cel umożliwienie seniorom oraz zachęcenie ich do korzystania z nowych technologii, w tym internetu. Wiedzę mają zdobywać na specjalnych kursach. Organizatorzy akcji liczą również, że młodzi ludzie podzielą się z seniorami swoimi umiejętnościami.
Internet. Biznesmeni oszukują, a klienci na nich donoszą
Internet im nie straszny
Pani Teresie Mikołajczyk z Bydgoszczy lekcje korzystania z sieci nie są potrzebne. - Wnuk nauczył mnie wpisywać hasła do wyszukiwarek. Jak chcę się czegoś dowiedzieć, otwieram google i wiem wszystko. Wnuk założył mi konto na Naszej klasie, więc odświeżyłam wiele szkolnych kontaktów. Okazało się, że niektóre koleżanki i koledzy mieszkają za granicą. Wysyłam do nich maile, a czasem z nimi rozmawiam na gadu gadu czy Skypie. Wnuczek śmieje się, że ma taką nowoczesną babcię, a ja jestem dumna, że w wieku 67 lat nauczyłam się tylu nowych rzeczy. Internet już nie jest mi straszny! - przyznaje nasza Czytelniczka.
Tymczasem z raportu "Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec internetu", przygotowanego przez Koalicję, wynika, że spośród blisko 13 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia, ponad 10 milionów (78 proc.) nie korzysta z internetu. Używa go co dziesiąta osoba, która skończyła 65 lat i 40 proc. tych, którzy mają ponad 50 lat.
Masz 50 lat? To się ruszaj! We Włocławku rozpoczął się program aktywności fizycznej seniorów
Pieniądze to bariera
Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.
Dr Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik zespołu ekspertów zaangażowanych w prace nad raportem, komentuje: - Główną barierą w korzystaniu z internetu nie są zatem ograniczenia finansowe ani brak odpowiedniego sprzętu, ale niska motywacja, mała wiedza na temat jego zastosowań oraz niewystarczające umiejętności. Warto też wspomnieć o obawach wynikających po części z niewiedzy.
Tymczasem przeprowadzone badania potwierdzają, że zdobycie przez osoby 50+ umiejętności korzystania z komputera i internetu może mieć wymierne korzyści związane z podtrzymaniem ich aktywności zawodowej, możliwościami awansu w pracy, jakością życia, większą aktywnością społeczną i częstszym uczestnictwem w kulturze i życiu towarzyskim.
Nie potrzeba pomocy wnuka
Warto wspomnieć, że autorzy raportu podkreślają również, że e-integracja generacji 50+ jest dziś ważnym wyzwaniem dla naszego kraju, zwłaszcza gdy w perspektywie najbliższych lat i postępującego procesu starzenia społeczeństwa, pokolenie 50+ będzie stanowić coraz liczniejszą grupę społeczną.
Od czterech lat specjalne kursy obsługi komputera i korzystania z sieci dla seniorów organizuje UPC Polska. W naszym regionie zajęcia odbywają się tylko w Domu Kultury "Modraczek" w Bydgoszczy.
Jedną z absolwentek jest pani Grażyna z Fordonu. - Nie miałam pojęcia, że surfowanie w sieci jest taką frajdą. Nie muszę prosić męża czy synów, by mi na przykład otworzyli stronę Onetu czy Wirtualnej Polski. Sama to robię. Sama też piszę maile. Na kurs "Akademii seniora" namówiła mnie koleżanka z bloku. Obie jesteśmy po sześćdziesiątce. Stwierdziłyśmy, że czas najwyższy, by pokazać naszym najbliższym, że w sieci sobie potrafimy poradzić! Polecam innym taki kurs dla seniorów - słyszymy.
Czytaj e-wydanie »