Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babcie we Włocławku w dniu wyborów prezydenckich nie pozostaną w domach

Małgorzata Goździalska
Wybory prezydenckie w kolejną niedzielę. Wczoraj minął termin składania wniosków o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania. We Włocławku niewielu wyborców z tej możliwości skorzystało.

W najbliższych wyborach prezydenckich po raz pierwszy osoby, które ukończyły 75 lat lub są niepełnosprawne i mają orzeczenie o stopniu inwalidztwa, mogą głosować poprzez pełnomocników. Żeby w kolejną niedzielę nie fatygować się do lokalu wyborczego, trzeba było złożyć w urzędzie miasta lub gminy wniosek o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania. Termin składania wniosków minął wczoraj.

I okazało się, że z możliwości głosowania poprzez pełnomocników skorzystało niewielu włocławian. Do Urzędu Miasta wpłynęło do wczorajszego poranka zaledwie osiem wniosków o tej sprawie.

- Wnioski takie składali głównie włocławianie powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia, rzadko kiedy niepełnosprawni - mówi Halina Barańska, inspektor w Wydziale Spraw Obywatelskich.

Za dużo formalności?

Dlaczego tak niewiele starszych osób zdecydowało się na tę formę głosowania? Włocławianie w zaawansowanym wieku nie kryją, że przestraszyli się formalności. Nie wystarczyło bowiem złożenie wniosku. Potrzebne były załączniki. - Do wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa trzeba było dołączyć na przykład kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - mówi Barbara Jankowska.

Takie zaświadczenie potrzebne było wyborcom, którzy nie mieli skończone 75 lat. Konieczna też była zgoda osoby mającej być pełnomocnikem. A w niektorych przypadkach - kopia zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika . Te formalności zniechęcały. Poza tym, nie do wszystkich wyborców w wieku zaawansowanym lub niepełnosprawnych dotarły informacje o nowej możliwości głosowania.

Zmień lokal na lepszy!
Niepełnosprawni, którzy osobiście chcą wrzucić do urny wyborczej kartę mogą jeszcze do wtorku złożyć wniosek o dopisanie swego nazwiska do spisu wyborców w innej komisji wyborczej. Tu chodzi o zmianę lokalu na taki, który jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

We Włocławku wybory prezydenckie odbywać się będą w siedzibach 61 obwodowych komisji. Tylko jednak kilka lokali jest dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. To m.in. Galeria Sztuki Współczesnej, Zespół Szkół Muzycznych, Zespół Szk.ół Integracyjnych. W mieście uprawnionych do głosowania jest ponad 94 tysiące osób. 367 włocławian będzie głosować poza miejscem zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska