https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP Włocławek zajął drugie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie. Takie są wyniki konkursu

Joanna Maciejewska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowy budynek dworca PKP powstał we Włocławku w 2023 roku. Został doceniony w ogólnopolskim plebiscycie „Dworzec Roku 2024”. Zajął drugie miejsce w kategorii „nagroda publiczności”. Rywalizował z sześcioma innymi dworcami zlokalizowanymi w różnych regionach Polski.

Spis treści

Dworzec PKP Włocławek walczył o tytuł „Dworca Roku 2024”

Organizatorem konkursu na Dworzec Roku jest Fundacja „Pro Kolej”. Na celu ma wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie nowoczesnych i funkcjonalnych dworców.


W 2024 roku do finału, w którym obiekty walczą o tytuł „Dworca Roku”, a także nagrodę publiczności, zakwalifikowano siedem obiektów. Jest wśród nich także Dworzec PKP Włocławek. O tytuł „Dworca Roku 2024” starają się także dworce z następujących miast:

  • Dąbrowa Górnicza,

  • Goleniów,

  • Konin,

  • Siedlce,

  • Wadowice,

  • Zakopane.

Głosowanie o nagrodę publiczności odbywało się na stronie internetowej konkursu. Wyniki ogłoszone zostały 14 listopada 2024 roku podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie.

Dworzec PKP Włocławek wyróżniony. Zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie

Do siódmej edycji konkursu zgłoszono 128 dworców z 16 województw. Po przeprowadzeniu selekcji, 17 obiektów zakwalifikowano do audytów. W sierpniu audytorzy odwiedzili dworce i wybrali te, które mają w sobie coś, co zasługuje na pokazanie szerszej publiczności. Do finałowej siódemki trafiły dworce w miejscowościach: Dąbrowa Górnicza, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane.

Nagrodę główną w konkursie przyznało pięcioosobowe jury. Zdobył ją dworzec PKP w Zakopanem. Oprócz tego, przyznano nagrodę publiczności. Zdecydowały o niej głosy internautów. Nagrodę publiczności zdobył dworzec w Dąbrowie Górniczej. Stacja kolejowa we Włocławku również została doceniona przez głosujących – zajęła drugą notę. Trzecie miejsce zdobył Konin.

„Nasz włocławski dworzec wyróżniony. Włocławek zajął drugie miejsce w konkursie na Dworzec Roku. To dzięki Waszym głosom - włocławianek i włocławian - nowy budynek dworca zajął drugą lokatę w tym konkursie. Bardzo Wam dziękuje za wszystkie głosy na włocławską stację. Pierwsze miejsce zajął budynek dworca z Dąbrowy Górniczej - serdecznie gratuluje. Trzecie miejsce należy do Konina. Oczywiście w naszych sercach - włocławski dworzec jest Dworcem Roku” – przekazał prezydent Krzysztof Kukucki w mediach społecznościowych.

Opinie mieszkańców o dworcu PKP we Włocławku

Pod informacją prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego na temat wyróżnienia dworca w ogólnopolskim plebiscycie oraz pod postem włocławskiego ratusza, pojawiło się sporo komentarzy. Poza gratulacjami i radością z sukcesu, pojawiły się także głosy krytyczne – zarówno w kwestii wyglądu dworca, jak i jego funkcjonowania – oraz pomysły co można ulepszyć.

Trwa głosowanie...

Jak Waszym zdaniem powinien wyglądać dworzec we Włocławku?


Komentujący piszą między innymi, że na dworcu brakuje jakiegoś kiosku, lokalu gastronomicznego czy sklepu, w którym można by kupić kanapkę, czy hot-doga. Zwracają też uwagę na usterki – niedziałające tablice informacyjne nad kasami i na peronach, na nie zawsze poprawnie działające zegary, kiepskie nagłośnienie na peronach. Komentujący ubolewają też nad tym, że dworzec nie jest należycie sprzątany, szczególnie w przejściu podziemnym, windach i na schodach.

„Brakuje windy na perony. Dla osób starszych, inwalidów lub matki z małym dzieckiem i bagażami to droga przez mękę. Od strony miasta wygląda nieźle, ale od strony peronów jak stodoła. Wewnątrz brak tablic świetlnych z rozkładem. Nie ma żadnego baru by coś przegryźć, brudno, mało ławek dla podróżnych, jednym słowem porażka. Niedawno byłam we Włocławku i odjeżdżałam z dworca, słabo to wygląda” – skomentowała pani Irena, która była w mieście przejazdem.


Swoją opinię wyraziła także pani Dorota, która kiedyś codziennie dojeżdżała do pracy we Włocławku i na dworcu spędzała sporo czasu w oczekiwaniu na pociągi. Teraz odwiedziła dworzec ponownie.

„Po zachwytach nad nowym dworcem poszłam go zwiedzić. Nic ciekawego, nie funkcjonalny jak się czeka na pociąg . Nie ma baru, aby wypić kawę, lub coś zjeść ciepłego, ani sklepiczku gdzie można coś pooglądać lub nawet pogadać z panią. Że nie wspomnę o już panującym brudzie… To taka przechowalnia podróżnych. Nic tam nie ma aby zabić czas oczekiwania na pociąg czy autobus” – skomentowała.

Nie wszystkim mieszkańcom podoba się wygląd nowego gmachu dworca


„Dziwi mnie zachwyt. Ale z gustami się nie dyskutuje. Ten dworzec to totalna porażka. Architektoniczna. Budowlana. Jakościowa. Wizualna. Przykład jak nie projektować. I jak nie budować. No cóż. Cud nad Wisłą. Kolejny” – skomentował jeden z mieszkańców.


„Dworzec nie jest za piękny pod względem architektury, ale fajnie że Włocławek został wyróżniony. (…) Jest przede wszystkim ciemny. Mało oświetlony. Ta szara bryła przytłacza. Jakiś wielki zegar świetlny by się przydał i bardziej widoczny napis Włocławek. Na szczęście obok jest bardzo oświetlone centrum przesiadkowe. Bez tego byłoby szaro i ponuro w otoczeniu naszego dworca” – dodała inna mieszkanka Włocławka.

Włocławek od ponad roku ma nowy dworzec.
Włocławek od ponad roku ma nowy dworzec.
Wojciech Alabrudziński/Renata Brzostowska


Co z remontem dworca kolejowego na włocławskim Zazamczu?

Przy okazji wyróżnienia w plebiscycie, jedna z mieszkanek Włocławka zwróciła też uwagę na stację kolejową na Zazamczu i potrzebę wyremontowania tego miejsca.


„Brawo, brawo. Teraz kolej przyszła na budowę i zajęcie tym razem pierwszego miejsca na Zazamczu. Dworzec tam jest bardzo potrzebny, wsiadają, wysiadają uczniowie pobliskich szkół i emeryci. Ciężko wejść do pociągów z tak niskiego progu, niejednokrotnie emeryci wsiadają, wysiadają z pomocą konduktorów. Panie prezydencie, w Panu siła, moc. Prosimy o wybudowanie stacji Zazamcze” – skomentowała jedna z mieszkanek Włocławka.


Przypomnijmy, że remont dworca PKP na Zazamczu już we wrześniu 2023 roku zapowiedziała poseł PiS Joanna Borowiak. W lipcu 2024 roku Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej Krystiana Łuczaka, zaznaczył że obecnie nie ma planów modernizacji stacji kolejowej na włocławskim Zazamczu. Szacunkowy koszt remontu dworca PKP Włocławek Zazamcze wyceniono na nieco ponad 6 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:





Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska