MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe 2024 - warunki przyznania pieniędzy. Dla kogo świadczenie "Aktywny rodzic"?

mm
Prace w Sejmie nad projektem ustawy ws. wprowadzenia programu "Aktywny rodzic" mają ruszyć w maju - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort wyjaśnia, jakie będą zasady wypłat i kto może starać się o przyznanie pieniędzy.Więcej informacji o tzw. "babciowym" znajdziesz na kolejnych stronach ----->
Prace w Sejmie nad projektem ustawy ws. wprowadzenia programu "Aktywny rodzic" mają ruszyć w maju - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort wyjaśnia, jakie będą zasady wypłat i kto może starać się o przyznanie pieniędzy.Więcej informacji o tzw. "babciowym" znajdziesz na kolejnych stronach ----->Pixabay
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że prace w Sejmie nad projektem ustawy ws. wprowadzenia programu "Aktywny rodzic" mają ruszyć w maju. Resort podał na jakich zasadach ma być wypłacane tzw. "babciowe" oraz kto będzie mógł ubiegać się o pieniądze.

Babciowe 2024 - oto warunki i zasady korzystania z programu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na swojej stronie internetowej pytania i odpowiedzi dotyczące nowego programu "Aktywny rodzic". Projekt ustawy w tej sprawie rząd przyjął 9 kwietnia, a w tym tygodniu projekt wpłynął do Sejmu.

Resort poinformował, że prace nad ustawą w Sejmie mają rozpocząć się w maju, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 października 2024 r. Według informacji MRPiPS pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone w IV kwartale tego roku.

Zobacz także:Babciowe 2024 przyjęte. Ile rodzice zapłacą opiekunce, jeśli nie dostaną tego wsparcia? Mamy stawki

Te osoby będą mogły skorzystać z programu "Babciowe" - oto zasady

Program zakłada wypłatę trzech świadczeń:

  • "aktywni rodzice w pracy",
  • "aktywnie w żłobku",
  • "aktywnie w domu".

Przy czym na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z nich.

Aktywni rodzice w pracy - czyli babciowe 2024

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka lub 1900 zł, jeżeli dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane środki. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę). Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo – do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oto zasady programu "Babciowe". Od kiedy wypłaty?

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" będzie przysługiwać, jeżeli rodzice dziecka są aktywni zawodowo i z tytułu tej aktywności podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od podstawy, której łączna, czyli obydwojga rodziców, wysokość wyniesie nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ze świadczenia skorzystają rodzice zatrudnieni na umowę o pracę, ale także pracujący na umowie-zleceniu czy też prowadzący własną działalność gospodarczą.

Takie będą zasady i warunki "Babciowego". Resort rodziny wyjaśnia wątpliwości

Drugie świadczenie z programu nosi nazwę "aktywnie w żłobku". Ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w instytucjach opieki nad dziećmi do trzech lat. Trzecie świadczenie – "aktywnie w domu" – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Więcej o zasadach przyznawania pieniędzy w ramach programu "Aktywny rodzic" piszemy także w naszej galerii.

  • MRPiPS zaznaczyło, że żadne ze świadczeń nie będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego. W przypadku świadczenia "aktywni rodzice w pracy" weryfikowany będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.
  • Żadne ze świadczeń w ramach "Aktywnego rodzica" nie będzie zabierane w przypadku choroby rodzica bądź dziecka. Projekt ustawy zakłada, że przerwa w wykonywaniu pracy przez rodzica w związku z chorobą nie wpłynie na dalsze pobieranie świadczenia.
  • Babciowe będzie wypłacane również wtedy, gdy mama dziecka poniżej 3 lat, po urlopie macierzyńskim wróciła do pracy, ale po kilku miesiącach ponownie zaszła w ciążę i przebywa na L4 związanym z ciążą.
  • Za realizację programu "Aktywny rodzic" będzie odpowiadał ZUS. Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wyłącznie przez internet. Do dyspozycji będą cztery kanały wnioskowania: Platforma PUE ZUS, aplikacja mobilna mZUS, bankowość elektroniczna i portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

mm / PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska