
Prace w Sejmie nad projektem ustawy ws. wprowadzenia programu "Aktywny rodzic" mają ruszyć w maju - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort wyjaśnia, jakie będą zasady wypłat i kto może starać się o przyznanie pieniędzy.
Więcej informacji o tzw. "babciowym" znajdziesz na kolejnych stronach ----->

Babciowe 2024 - ministerstwo podało plan
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na swojej stronie internetowej pytania i odpowiedzi dotyczące nowego programu "Aktywny rodzic". Projekt ustawy w tej sprawie rząd przyjął 9 kwietnia, a w tym tygodniu projekt wpłynął do Sejmu.
Resort poinformował, że prace nad ustawą w Sejmie mają rozpocząć się w maju, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Babciowe - termin wejścia to 1 października 2024
Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 października 2024 r. Według informacji MRPiPS pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone w IV kwartale tego roku.
Program zakłada wypłatę trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Przy czym na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z nich.

Aktywni rodzice w pracy - taka będzie wypłata
Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka lub 1900 zł, jeżeli dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.
Rodzice będą mogli zdecydować, na co przeznaczą otrzymane środki. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę). Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo – do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.