Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe 2024 z programu Aktywna Mama: kto otrzyma świadczenie i pieniądze z ZUS?

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Młodzi Polacy ustanowili właśnie nowy europejski rekord tak zwanego gniazdownictwa – z rodzicami mieszka już 51 procent małżeństw, co pomijając kraje południowej Europy, w których gniazdownictwo wynika z tradycji a nie przymusu ekonomicznego, plasuje to Polaków pod względem mieszkaniowej samodzielności najwyżej w Europie.
Młodzi Polacy ustanowili właśnie nowy europejski rekord tak zwanego gniazdownictwa – z rodzicami mieszka już 51 procent małżeństw, co pomijając kraje południowej Europy, w których gniazdownictwo wynika z tradycji a nie przymusu ekonomicznego, plasuje to Polaków pod względem mieszkaniowej samodzielności najwyżej w Europie. PIXABAY
Babciowe wsparcie w wysokości 1500 zł zostało ogłoszone przez premiera Donalda Tuska podczas swojego wystąpienia, a jego realizacja planowana jest od nowego roku. Przewiduje się, że świadczenie to trafi do każdej matki oraz każdej rodziny, której potrzebna jest opieka nad małym dzieckiem, w ramach nowego programu rządowego o nazwie "Aktywna Mama".

Nowe świadczenie rodzinne. Babciowe 2024 z programu Aktywna Mama

Informacje na temat szczegółów programu oraz nowego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zostaną dostarczone wkrótce. Premier Donald Tusk ogłosił to w swoim wystąpieniu na forum sejmowym 12 grudnia 2023 r. Kandydaci na ministrów, oczekując na sformowanie nowego rządu, przedstawili projekty ustaw, mające na celu umożliwienie szybkiego uchwalenia i wdrożenia planowanych świadczeń.

W oparciu o wcześniejsze wytyczne można przypuszczać, że nowe świadczenie ZUS w 2024 roku będzie funkcjonować w następujący sposób: osoba starsza, na przykład babcia, otrzyma zasiłek opiekuńczy, umożliwiając matce podjęcie pracy i zarobienie wystarczającej sumy, aby rodzina mogła pozwolić sobie na zakup lub wynajem własnego mieszkania. Taki układ sprzyjać będzie szybkiemu podejmowaniu decyzji o kolejnym potomku przez młode rodziny.

Babciowe 2024 z programu Aktywna Mama. Kto otrzyma świadczenie i pieniądze z ZUS?

Babciowe 2024 to jedno z zapisów programu Aktywna Mama, które określa, kto będzie uprawniony do korzystania z nowego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz jakie będą zasady jego przyznawania. Szczegółowe regulacje zostaną określone w nowej ustawie, jednak ogólnie Babciowe ma stanowić dodatkowe wsparcie dla rodzin związane z opieką nad dzieckiem, wpisując się w kontekst zapowiadanego programu Aktywna Mama.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, świadczenie to będzie stanowić uzupełnienie istniejącego programu Rodzina 500+, ale będzie skierowane wyłącznie do rodzin z dziećmi poniżej trzeciego roku życia, w których matki planują powrót do aktywności zawodowej lub podjęcie pierwszej pracy.

Aby ubiegać się o babciowe, konieczne będzie spełnienie dwóch warunków: dziecko musi mieć do ukończenia 36 miesięcy, a jednocześnie matka musi pracować, osiągając dochody brutto równające się najniższej krajowej (4 242 zł od stycznia 2024 r. oraz 4 300 zł od lipca 2024 r.). Warto zaznaczyć, że samo świadczenie Babciowe ma wynieść 1 500 zł miesięcznie. Szczegóły świadczenia prezentujemy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska