https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babkowe baranki i zające

Tekst i fot. Anna Maria Zdrenka
Wielkanocne zające i babki lukrują: Zenobia  Majka, Wiesława Weltrowska, Elżbieta Zurra i  Krystyna Marks
Wielkanocne zające i babki lukrują: Zenobia Majka, Wiesława Weltrowska, Elżbieta Zurra i Krystyna Marks
Tucholskie koło gospodyń wiejskich prezentowało swoje potrawy i ozdoby z siana na wystawie stołów wielkanocnych w Inowrocławiu.

Wystawę zorganizował departament rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wraz ze Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Stoły wielkanocne przygotowały koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Nie zabrakło przedstawicielek stowarzyszenia Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi.

- Chcemy pokazać nasze borowiackie zajączki i baranki, a także babki: makową, kakaową i piaskową oraz postną sałatkę śledziową i rolmopsy - mówiła nam przewodnicząca Zenobia Majka, z którą rozmawialiśmy przed wystawą. Podpatrzyliśmy też, jak powstają zajączki i baranki. - Trzeba zrobić ciasto, jak na babkę, ale trochę gęściejsze. Piecze się w specjalnej foremce - wyjaśniła Wiesława Weltrowska. A na koniec trzeba je polukrować.

Panie zabrały także świąteczne ozdoby z siana, które powstały podczas warsztatów rękodzieleniczych.

Wystawa w Inowrocławiu była okazją nie tylko do obejrzenia stołów wielkanocnych, ale także do degustacji potraw. Tym razem nie było konkursu na najlepszy stół. - Wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo - powiedziała nam Majka. - Było dużo odwiedzających. Myślę, że dobrze się zaprezentowałyśmy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska