https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badajmy się dla siebie

Katarzyna Pankiewicz
Elżbieta Błaszkiewicz: - Nie można  siedzieć w domu i ubolewać nad chorobą.  Trzeba aktywnie działać, zapomnieć o  chorobie i robić coś dla innych.
Elżbieta Błaszkiewicz: - Nie można siedzieć w domu i ubolewać nad chorobą. Trzeba aktywnie działać, zapomnieć o chorobie i robić coś dla innych.
"Zdążyć przed rakiem" to hasło akcji darmowych badań i konsultacji jakie odbyły się w Brodnickim Domu Kultury. Akcji patronowała "Gazeta Pomorska".

Przez kilka godzin podczas tzw. popołudnia dla zdrowia można było zbadać krew i ciśnienie, wagę ciała do wzrostu (BMI), można było zapisać się na mammografię i cytologię. Chętni wysłuchali prelekcji doktora Chudańskiego na temat żylaków - tego jak zachowywać się by

uniknąć pewnych przypadłości

szczególnie w przypadku osób prowadzący siedzący tryb pracy. Mogli nie tylko wysłuchać suchych faktów ale również obejrzeć slajdy z operacji. Ta wizualna strona prelekcji w szczególności zainteresowała zebranych i na pewno dała wiele do myślenia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również badania genetyczne, które poprowadziła Joanna Tretyn z Poradni Genetyki Nowotworów w Toruniu.

- Ucieszyło mnie, że przyszło trochę młodych ludzi zainteresowanych badaniem. Starsi na ogół badają się bo coś im dolega, a młodsi bo wiedzą, że w ich rodzinie były przypadki zachorowań. Był nawet dziewiętnastolatek, który wiedział, że w rodzinie są zachorowania i przyszedł bo wolałby wiedzieć. I to jest bardzo dobre bo jak się dowie, że nie jest chory to nie będzie miał tego balastu. Niektórzy podchodzą do badań w ten sposób, że nie robią ich bo co będzie jak się dowiedzą, że coś im dolega to co z tym zrobią. Gdy już się wie,

nie można chować głowy w piasek

tylko coś z tym zrobić - podsumowała spotkanie Elżbieta Błaszkiewicz, inicjatorka akcji, pełnomocnik burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych, szefowa "Od Nowy".

W sumie z badań genetycznych skorzystało 86 osób, z badania poziomu cukru, ciśnienia i wagi - 125 osób a na cytologię i mammografię zapisało się około 30 pań.

Nie była to pierwsza akcja organizowana przez Stowarzyszenie "Od Nowa" ale pierwsza, w której wzięli udział przedstawiciele kilku organizacji działających w Brodnicy. Oprócz wspomnianego stowarzyszenia wzięli w niej udział członkowie brodnickiego koła Polskiego Związku Diabetyków oraz Poradni Genetyki Nowotworów w Toruniu.

- Nowotwory są zbyt późno rozpoznawane. A wystarczy tylko obserwować siebie i zadziałać w odpowiednim momencie. Wtedy można zdążyć przed rakiem - zapewnia pani Ela zachęcając do udziału w kolejnych spotkaniach. Warto z nich skorzystać również dlatego, że

badania są w stu procentach darmowe

Niewiele jest okazji by móc je wykonać, a szczególnie w taki sposób - kompleksowo podczas jednego popołudnia.

Jakie wnioski można wyciągnąć z akcji? Na pewno takie, że powinno ich być więcej, systematycznie, cyklicznie, może nawet co pół roku. Trzeba przyzwyczaić ludzi, nauczyć ich tego, że robienie badań jest konieczne. Nawet wówczas gdy wydaje im się, że są zdrowi. Jeśli tak jest rzeczywiście to będą spokojniejsi, a jeśli badania pomogą wykryć chorobę w miarę wcześnie będą mieli

szansę się wyleczyć

Czego można życzyć organizatorom na przyszłość? - By było jeszcze więcej osób chętnych do pomocy. By stoisk i możliwości przeprowadzenia badań było jeszcze więcej. By coraz więcej osób przychodziło i korzystało z możliwości jaką dajemy.

***

Przydatne telefony

  • infolinia dla Amazonek po zabiegach 607-26-43-53


  • Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Od Nowa" 603-38-38-83

  • Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska