Spis treści
Tym razem uczestnicy skupią się badaniach jakościowych między etnografią i sztuczną inteligencją.
- Wydarzenie adresowane do całego środowiska osób badających przy użyciu metodologii jakościowych, w każdej dyscyplinie i dziedzinie nauki, na każdym etapie kariery naukowej i z każdym poziomem doświadczenia badawczego. Spotykamy się w celu wymiany wiedzy, perspektyw, inspiracji i tworzenia krajowej sieci badaczy jakościowych - zapowiada dr Tomasz Marcysiak z WSB Merito w Bydgoszczy, organizator wydarzenia.
Takie warsztaty będą pierwszego dnia sympozjum w Bydgoszczy
Pierwszego dnia zaplanowany jest cykl 3 warsztatów badawczych:
Warsztat 1 – Komputerowa analiza danych jakościowych, który poprowadzi profesor Jakub Niedbalski z Uniwersytetu Łódzkiego
Warsztat 2 - Praca z danymi jakościowymi. Modele pracy z danymi jakościowymi Melissy Freeman poprowadzi profesor Magdalena Szpunar z Uniwersytetu Śląskiego
Warsztat 3 - Autoetnografia i praktyki samoobserwacji w życiu badawczym poprowadzą dr Marcin Kafar oraz dr Izabela Kamińska-Jatczak z Uniwersytetu Łódzkiego
Jak szeroki zasięg ma ta inicjatywa świadczy chociażby różnorodność instytucji naukowych i badawczych, które zdecydowały się na udział. Wśród uczestników warsztatów i sympozjum będą badacze i badaczki z takich instytucji jak: Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Civitas, Uniwersytet Rzeszowski czy Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy.
Panele dyskusyjne: "Rodzice wspierający dobrostan niebinarnych dzieci"
W kolejnych dniach sympozjum odbędzie się cykl paneli dyskusyjnych i wykładów z koncentrowanych na szerokim spektrum badań jakościowych. Będzie można posłuchać o wynikach badań na takie tematy jak: Szeptuchy i lecznictwo ludowe w świadomości społecznej prawosławnych mieszkańców Podlasia, Sztuczna Inteligencja jako współbadacz czy Ochrona przed stygmą. Rodzice wspierający dobrostan transpłciowych/niebinarnych dzieci.
Debata z udziałem prof. Romana Leppera
W trakcie Sympozjum odbędzie się też debata z udziałem znanego bydgoskiego naukowca i pedagoga profesora Romana Lepperta na temat zmian w edukacji z perspektywy pedagogicznych badań jakościowych.
Jak wygląda życie w Hong Kongu?
Wydarzeniem specjalnym będzie też wystąpienie laureatki konkursu fotograficznego organizowanego przez Przegląd Socjologii Jakościowej. W tym roku pierwsze miejsce zdobyła June Yeung z Hong Kongu, doktorantka w Polskiej Akademii Nauk. Przy okazji będziemy mieli okazję nie tylko zobaczyć jej fotografie, ale także dowiedzieć się jak wygląda dziś życie codzienne w Hong Kongu.
Wystawa kolaży profesora Krzysztofa Koneckiego i Pawła Obuchowskiego
Sympozjum będzie towarzyszyła niezwykła wystawa kolaży autorstwa profesora Krzysztofa Koneckiego i Pawła Obuchowskiego. Obaj artyści przybliżą nam też ideę i kulisy twórczości zawartej w kolażu i być może wyjaśnią, dlaczego akurat w taki sposób wyrażają siebie, swoje emocje i w taki właśnie sposób komunikują się ze światem społecznym.

*Organizatorem wydarzenia jest dr Tomasz Marcysiak i Uniwersytet WSB Merito w Bydgoszczy. Patronatem honorowym objęli je wojewoda Michał Sztybel i Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Patronatem medialny Sympozjum są: TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK i Gazeta Pomorska.
