- Kujawy należą do obszaru Polski o najmniejszej średniej sumie opadów i dużych niedoborach wodnych dla roślin. Długotrwałe okresy posuszne występują również w latach o wyższej niż przeciętna sumie opadów atmosferycznych - podkreśliła dr inż. Wiesława Kasperska-Wołowicz z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego. Jak wskazała, coraz ważniejsze są monitoring agrometeorologiczny i nawodnienia: - Badania prowadzone w województwie kujawsko-pomorskim pokazują nawet ponad dwukrotne zwiększenie plonu upraw nawadnianych w porównaniu z nienawadnianymi.
Wykład o systemie monitoringu, prognozowaniu agrometeorologicznym oraz planowaniu nawodnień w gospodarstwach rolnych na Kujawach, otworzył pierwszy dzień konferencji online pod hasłem „Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce”.
W przypadku Polski, wdrożono monitoring suszy rolniczej (prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa IUNG) oraz system monitoringu deficytu i nadmiaru wody w obszarach rolniczych (Instytut Technologiczno-Przyrodniczy). W skali Europy działa zaś System Prognozowania Plonu Upraw Rolniczych.
- Systemy te opracowano dla dużej skali przestrzennej, nie reprezentują warunków lokalnych. Chcielibyśmy podawać informacje w skali gospodarstwa, pola, a wyniki badań przenieść na szerszy obszar - wskazała ekspertka. - Opracowany system, dzięki wykorzystaniu do monitoringu gęstej siatki stacji agrometeorologicznych, obsługiwanych przez KPODR i ITP oraz transmitujących dane, będzie reprezentatywny dla mniejszych obszarów w regionie Kujaw.
Wspomniany system ma być pomocny przy decyzjach o pracach w gospodarstwie, w szczególności - o nawodnieniach.
Polecamy też: Krajowe Dni Pola 2021 w Minikowie - ponad 500 odmian roślin uprawnych w jednym miejscu
Dr inż. Wiesława Kasperska-Wołowicz wskazała też uwagę na rozkład opadów w regionie Kujaw. - w okresie wegetacyjnym - od kwietnia do września - suma opadów stanowi zaledwie 322 mm (przy wartościach minimalnych, które odnotowaliśmy w innych latach - 113 mm). Możemy się spodziewać również wartości maksymalnych, przekraczających 600 mm - podała. - Ważnym elementem są deszczomierze. Powinny one być na wyposażeniu każdego rolnika, który decyduje się na stosowanie nawodnień.
Podczas wykładu mowa była także o tym, że Kujawsko-Pomorskie (zwłaszcza Kujawy) należą do obszaru silnie niedoborowego pod względem opadów atmosferycznych. Nawodnienia są więc u nas niezbędne.
Przypomnijmy, że cztery dni wideokonferencji, to element Krajowych Dni Pola 2021. Ich organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Szczegóły: Krajowe Dni Pola 2021. Blisko 300 internautów bierze udział w wideokonferencji - 1. dzień
