Ponad 13 ha demonstracji i ponad 500 odmian roślin uprawnych czeka na rolników na polach w Chrząstowie. Jak podkreśla w zaproszeniu wideo Ryszard Zarudzki, dyrektor KPODR, można tam przyjeżdżać przez cały okres wegetacji, nie tylko w czasie wydarzeń centralnych, które zaplanowano 19 i 20 czerwca. Impreza ma odbywać się w różnych miejscach w kolejnych latach.
Krajowe Dni Pola Minikowo 2021 i Europejski Zielony Ład
- Krajowe Dni Pola to takie prawdziwe święto pola, to unikatowa impreza w skali kraju, gdzie prezentujemy postęp hodowlany krajowy polskich firm hodowlanych, jak i w konkurencji z zagranicznymi. To przegląd tego, co jest najnowsze, innowacyjne i co buduje nasz postęp hodowlany, jeśli chodzi o produkty roślinne - mówi w nagraniu Ryszard Zarudzki.
To też może Cię zainteresować
Dyrektor KPODR przypomina, że hasłem przewodnim tegorocznych dni pola jest Europejski Zielony Ład na polach w Polsce. - W ten sposób chcemy przybliżyć problematykę z tym związaną, pokazać, że Zielony Ład jest blisko rolnika, nie bać się. Chcemy pokazać, w jaki sposób będziemy go wdrażać w naszej codzienności rolniczej, w jaki sposób radzić sobie z tymi wyzwaniami
Do wyzwań hodowlanych należy zaliczyć m.in. odporność na suszę i ograniczenia związane ze stosowaniem pestycydów. Kolejnym wyzwaniem w związku z Zielonym Ładem jest rolnictw ekologiczne.
Krajowe Dni Pola to spotkania na polu i możliwość zapoznania się z ofertą firm, ich programami nawozowymi, programami ochrony przed szkodnikami i chorobami. To również konferencje tematyczne.
Krajowe Dni Pola są wspólnym przedsięwzięciem:
- Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
- Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,
- Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie (COBORU),
- Polskiej Izby Nasiennej.
Patronat i rozbudowany udział w wydarzeniu zadeklarował również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wraz z departamentami odpowiedzialnymi za doradztwo, badania i naukę, transfer wiedzy i innowacji rolniczych, szkolnictwo zawodowe).
Organizatorzy zakładają, że Krajowe Dni Pola staną się corocznym, najważniejszym „świętem pola” w Polsce, organizowanym przez kolejne ośrodki doradztwa rolniczego. Będą brały w nim udział zarówno jednostki naukowe, organizacje branżowe rolników, jak i instytucje z otoczenia rolnictwa.
Organizatorzy podkreślają, że Krajowe Dni Pola to doskonały przykład rozwijania w praktyce systemu wiedzy i innowacji w rolnictwie. "Kwintesencją koncepcji KDP jest bowiem współpraca doradztwa ze światem nauki i biznesu, aby przekazywać wiedzę i przybliżać innowacyjne rozwiązania rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, w tym – co bardzo ważne – uczniom szkół rolniczych. Zainteresowani będą mogli skorzystać z licznych imprez towarzyszących czy partnerskich w Minikowie i organizowanych na terenie całego kraju". Będą to m.in. regionalne dni pola realizowane przez ośrodki doradztwa rolniczego.
To też może Cię zainteresować
Jedna z imprez towarzyszących odbędzie się 18 czerwca w Chrząstowie (woj. kujawsko-pomorskie). Będzie to Krajowy polowy pokaz postępu genetycznego odmian roślin uprawnych. Celem jest prezentacja na poletkach pokazowych najnowszych osiągnięć hodowlanych, a także agrotechnicznych:
- soi i roślin bobowatych grubonasiennych rekomendowanych do uprawy na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego,
- zbóż i innych gatunków roślin rekomendowanych do uprawy w województwie,
- prezentujących sposoby zwiększania bioróżnorodności na polach uprawnych w rolnictwie, zwłaszcza ekologicznym,
- odmian zbóż jarych o podwyższonej tolerancji na suszę.
Więcej informacji o Krajowych Dni Pola na stronie: dnipola.kpodr.pl.
