Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądkowo Poznaj swoich przodków

Jolanta Młodecka
Gimnazjaliści z Bądkowa
Gimnazjaliści z Bądkowa
Od stycznia tego roku grupa ponad trzydziestu gimnazjalistów realizuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Bądkowie projekt "By nie odeszli w niepamięć". Będą próbowali odnaleźć osoby, które w dalszej, czy bliższej przeszłości w jakiś szczególny sposób wpisały się w dzieje gminy. Poznają ich życie i czyny, spiszą życiorysy i stworzą "Nasz słownik biograficzny."

- Kilka miesięcy temu złożyliśmy na konkurs grantowy projekt edukacyjno-badawczy "By nie odeszli w niepamięć". Projekt znalazł uznanie w Komisji Ekspertów Programu "Równać szanse 2009", która przyznała dotację na jego realizację w wysokości siedmiu tysięcy złotych. Obejmuje ona cykl zajęć, warsztatów oraz wyjazdów, między innymi do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego we Włocławku - mówi Józef Nowakowski, nauczyciel historii w gimnazjum w Bądkowie, koordynator projektu i jego pomysłodawca. - Projekt zakłada, że poszukiwanie korzeni i zasług przodków, krewnych i sąsiadów, pozwoli przywrócić pamięć i dumę o tych, często zwyczajnych ludziach, by ich zasługi nie zostały zapomniane. A to trudne i bardzo pracochłonne przedsięwzięcie, którego bez ży-czliwej pomocy mieszkańców nie da się przeprowadzić.

Gimnazjaliści z Bądkowa od-wiedzili włocławskie archiwum. - Nasza wyprawa była możliwa dlatego, że archiwista, Rafał Więckowski, to dawny mieszkaniec Bądkowa i mój były uczeń, który od kilku lat wspiera nasze historyczne poszukiwania w archiwum. Przygotował dla nas te archiwalia, między innymi dotyczące Józefa Dzierzbickiego, oficera wojsk polskich z czasów napoleońskich, Stanisława Dzierzbickiego, ministra pierwszego rządu niepodległej Polski, Juliana Karłowskiego, artysty malarza. Przy okazji nowi uczestnicy projektu dowiedzieli się jak korzystać z archiwaliów, jak je opracowywać bibliograficznie, jak korzystać ze zbiorów, jak szukać przodków - dodaje Józef Nowakowski.

Dodajmy, że to już drugie wspólne przedsięwzięcie ośrodka kultury i gimnazjum, na które GOK otrzymał dotację w programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach "Równać szanse 2009".

Uzyskanie grantu nie było łatwe, bowiem o dotacje ubiegali się autorzy aż 604 projektów, w tym 28 z naszego województwa. Jest on skierowany do młodzieży w wieku 13-19 lat, pochodzącej z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, aby umożliwić im wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie, realizowanie własnych celów życiowych, w tym również edukacyjnych, co ważne - projektowanych i podejmowanych samodzielnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska