"Bardzo dziękujemy. Wiele to dla nas znaczy." Tak było na charytatywnym pikniku dla rodziny Jankowskich z Mszana, której spłonął dom

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Podczas Rodzinnego Pikniku Charytatywnego w Szabdzie zbierano pieniądze na odbudowę domu państwa Jankowskich z Mszana, który spłonął w marcu 2022 r.Od lewej: syn Staś, pani Agnieszka, pan Andrzej oraz syn Adrian
Podczas Rodzinnego Pikniku Charytatywnego w Szabdzie zbierano pieniądze na odbudowę domu państwa Jankowskich z Mszana, który spłonął w marcu 2022 r.Od lewej: syn Staś, pani Agnieszka, pan Andrzej oraz syn Adrian Karina Knorps-Tuszyńska
Udostępnij:
- Najważniejsze, że żyjemy - powiedziała nam Agnieszka Jankowska z Mszana podczas Charytatywnego Pikniku Rodzinnego zorganizowanego dla jej rodziny w celu zebrania części pieniędzy na odbudowę domu po pożarze. Gdyby Agnieszka Jankowska w porę się nie obudziła, ogień odciąłby rodzinie drogę ucieczki.

Charytatywny Piknik Rodzinny dla rodziny Jankowskich z gminy Brodnica, którym spłonął dom

W sobotę, 14 maja między g. 11 a g. 16 przy Szkole Podstawowej w Szabdzie w gminie Brodnica odbył się Charytatywny Piknik Rodzinny, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc rodzinie Jankowskich z Mszana, która straciła dobytek życia podczas pożaru w marcu 2022 r. Doszczętnie spłonęła wtedy lakiernia wraz ze znajdującym się na poddaszu mieszkaniem, do użytku nie nadaje się stolarnia. Strażaków o pożarze zaalarmował 13-letni Adrian, który uciekał w tym czasie z rodzicami z płonącego domu. Chociaż na miejscu działało 12 zastępów straży pożarnej, dobytku rodziny nie udało się uratować. Czteroosobowa rodzina straciła zarówno dom, jak i miejsce pracy pana Andrzeja, który jest stolarzem. On sam został natomiast poparzony. Rodzina straciła także narzędzia i samochód. Pisaliśmy o tym tutaj, tutaj i tutaj. Mimo że pożar rozpoczął się ok. g. 0.40 w sobotę, 19 marca i został ugaszony o g. 6.10, to już o g. 6.30 pojawiła się pierwsza osoba, która chciała pomóc rodzinie. Tego samego dnia i kolejnego codziennie kilkadziesiąt osób pomagało w sprzątaniu. Rodzina odczuwa wsparcie ludzi, a jak zaznaczyła podczas rozmowy z nami Agnieszka Jankowska, każdy pomaga jak może: ktoś upiecze chleb, ktoś podaruje jajka.

Jest w czym pomagać, bo rodzina Jankowskich chce odbudować dom. Inspekcja Nadzoru Budowlanego zezwoliła na odbudowę i jest ona już w trakcie - obecnie odbudowywany jest dach. - Cofnęliśmy się 20 lat wstecz, bo 20 lat temu tak ten budynek wyglądał - powiedziała nam Agnieszka Jankowska, której udało się uciec z płonącego domu wraz z mężem Andrzejem i synami Stasiem i Adrianem.

W sobotę, 14 maja przy Szkole Podstawowej w Szabdzie Stowarzyszenie Brodnica Biega oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Brodnica zorganizowały Charytatywny Piknik Rodzinny, z którego dochód zostanie przekazany na pomoc rodzinie Jankowskich. - Mimo złej pogody, frekwencja nam dopisała - przekazał nam Piotr Wisiński ze Stowarzyszenia Brodnica Biega. Jak podkreślił, w pomoc w zorganizowaniu charytatywnego pikniku włączyło się wiele osób i organizacji, dzięki czemu można było skorzystać z wielu atrakcji: zobaczyć występy grupy Rozwiń Skrzydła Akademii Alternatywnego Rozwoju Agnieszki Gibas, dzięki Stowarzyszeniu Sagitta wziąć udział w pokazach średniowiecznych walk, przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu, a także wziąć udział w konkursach organizowanych przez tę jednostkę i OSP Szabdę. Można było też kupić losy, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, chleb, przekąski, a najmłodsi mogli bawić się w wesołym miasteczku i malować swoje twarze.

Wiesława Jaranowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Brodnica podkreśliła, że jak tylko mogą, wspólnymi siłami, gminy Brodnica, gmina Osiek i gmina Bartniczka pomagają rodzinie Jankowskich w odbudowie domu. Przypomnijmy, że państwo Jankowscy mieszkają na terenie gminy Brodnica, ale Agnieszka Jankowska jest pracownikiem Gminy Osiek. W pomoc rodzinie włączyły się m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brodnica i z terenu gminy Osiek, Ochotnicza Straż Pożarna z Jastrzębia i Szabdy, a także uczestnicy Klubu Seniora działającego przy świetlicy w Szabdzie. - Robimy wszystko, żeby państwo Jankowscy mieli gdzie mieszkać. Nie można zostawić nikogo w potrzebie. Trzeba otworzyć swoje serce - przekazała nam Wiesława Jaranowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Brodnica i podkreśliła: - Gdyby pani Agnieszka się nie przebudziła, mogłoby dojść do tragedii.

Agnieszka Jankowska także o tym nie zapomina.

- Wszystko jest ważne, ale to, co jest najważniejsze, ocalało, czyli nasze życie

- powiedziała nam Agnieszka Jankowska.

Rodzina docenia pomoc, którą otrzymuje i dziękuje za nią.

- Chcemy wszystkim zaangażowanym osobom podziękować za pomoc. Bardzo dziękujemy. Wiele to dla nas znaczy i pozwala nam dalej funkcjonować

- dodała Agnieszka Jankowska.

Przypomnijmy, że po pożarze ruszyła zbiórka potrzebnych rzeczy dla rodziny i utworzono zbiórkę pieniędzy pod tym linkiem. Nadal można także przekazywać materiały budowlane do odbudowy domu, m.in. deski, papę, wełnę, płyty kartonowo-gipsowe, kleje, itd. W tym celu można kontaktować się z gminą Brodnica pod numerem tel. 564-941-612 lub ze Szkołą Podstawową w Szabdzie pod numerem tel. 564-981-917.

Zobaczcie zdjęcia z Rodzinnego Pikniku Charytatywnego w Szabdzie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie