Najpierw był konkurs, później wybrano najlepszy projekt, a teraz zaopiniuje go Komisja Heraldyczna, działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli ostatecznie przyjmie go Rada Gminy Ciechocin, to niebawem gmina będzie miała swoje barwy, które nawiązują do historii regionu.
"Konkurs na opracowanie herbu Gminy Ciechocin" rozstrzygnięto30 kwietnia, komisja wybrała projekt z 28 propozycji, które zostały zgłoszone. Najwięcej projektów przygotowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Pracowali nad nimi zarówno indywidualnie, jak i w zespołach.
- Powołałem komisję konkursową, która oceniała projekty według ich zgodności z zasadami heraldyki i leksykologii, staranności i precyzji wykonania, cech charakterystycznych dla regionu, wyeksponowania tradycji tej ziemi i szaty graficznej - mówi wójt Jerzy Cieszyński. - Te wszystkie kryteria udało się spełnić tylko projektowi przygotowanemu przez uczniów gimnazjum im. Czesława Miłosza z Nowej Wsi. Monika Kazaniecka, Natalia Szczutkowska i Agnieszka Wierzbowska pracowały pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Boguckiej i Kariny Stolarczyk.
Ostatecznie przyznano dwie nagrody pieniężne po 500 złotych, otrzymali je gimnazjaliści z Nowej Wsi i Elżbieta Potęga z Elgiszewa. Natomiast wyróżnienie i odtwarzacz MP3 otrzymała Zuzanna Ziętarska.
Herb składa się z trzech pól. Pierwsze, złote, przedstawia Matkę Boską w niebieskich szatach, co związane jest z wielowiekową tradycją przynależności ciechocińskiej parafii do diecezji włocławskiej i płockiej. W herbach tych biskupstw znajduje się Najświętsza Maria Panna. Złota barwa uznawana jest za najbardziej godne tło dla przedstawiania figur świętych. Z tego względu znalazło się na pierwszym miejscu herbowej tarczy. W drugim polu, czerwonym, znajduje się daniel, który jest zwierzęciem łownym, charakterystycznym dla regionu. Czerwień wiąże się z symboliką patriotyzmu i przywiązania do małej ojczyzny. Ta typowa dla polskiej heraldyki barwa nawiązuje do kolorystyki godła państwowego. Trzecie pole, zielone, przedstawia trzy złote kłosy na zielonym tle. Wskazują one na rolniczy charakter gminy. Trzy kłosy od wieków symbolizują mnogość, czyli obfitość plonów. Zieleń wiąże się z lasami, które w znacznym stopniu porastają gminę. Zajmują 3600 hektarów.
- Całość została opracowana pod okiem pracownika naukowego UMK dr. Bogusława Boguckiego. Teraz herbem i flagą zajmie się ministerialna komisja - podsumowuje wójt Cieszyński. -. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, podczas jesiennych dożynek gmina wystąpi już z oficjalnymi barwami. To ważne symbole, które oddają zasługi poprzednich pokoleń.