Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni góruje nad miastem. Dla wielu jest najbardziej charakterystyczną dla Kcyni budowlą. Od lat trwają prace konserwatorskie malowideł ściennych przedstawiających stacje Drogi Krzyżowej. Prowadzą je specjaliści z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowej UMK w Toruniu.
Wiele do zrobienia
Kilka stacji już odnowiono, ale potrzeby wciąż są duże. W tym roku znowu będzie można latem zobaczyć w kościele konserwatorów. Samorząd województwa zdecydował się wesprzeć te działania kwotą 50 tys. zł. Kolejne pieniądze zbierano na ten cel organizując w Kcyni festyn parafialny.
Impreza odbyła się w weekend obok kościoła poklasztornego, na Rynku. Tu rozstawiono scenę. Publiczność stawiła się tłumnie. Oklaskiwano orkiestrę dętą OSP pod dyrekcją Orlina Bebenowa i chór "Akatyst" prowadzony przez Agnieszkę Maciejewską. Chórzystom akompaniował zespół smyczkowy z Wągrowca. Na akordeonie zagrał Bogdan Gajewski. Było też trochę rocka w wykonaniu grupy "Baterflaj" z Koronowa i dawnych piosenek, którymi bawił słuchaczy zespół "Retro Voice" z Gdańska.
Nagrody kusiły
Największe emocje wzbudziła loteria fantowa. Przygotowano blisko 2 tys. 900 losów. Sprzedano je na pniu. Kto się spóźnił, odejść musiał z kwitkiem. Chętnych było wielu, bo cenne nagrody kusiły.
Można też było sobie na festynie postrzelać, zadbało o to Kcyńskie Bractwo Kurkowe, obejrzeć pokaz sztuk walki w wykonaniu Szkoły Fechtunku Historycznego, a także spróbować tort ufundowany przez księży.