Jak informuje Mikołaj Wasilewski z Agencji Reklamowej "Wasilewski", która ustawi telebimy, w mieście pojawi się od sześciu do ośmiu sztuk. - Urząd Miasta wydał już zgodę na ich zainstalowanie - wyjaśnia.
Bydgoszczanie będą mogli je oglądać najpóźniej za dwa miesiące. - Szczerze mówiąc, wcale mi się nie podoba ten pomysł - mówi jeden z bydgoskich kierowców. - Nie ukrywam, że telebimy bardzo rozpraszają moją uwagę. Najgorzej jest późnym wieczorem i w nocy, kiedy po prostu oślepiają.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Magdalena Kaczmarek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Opiniując propozycje ustawienia telebimu, bierzemy pod uwagę następujące czynniki: przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo kierowców i pieszych - wyjaśnia. - Na przykład nie można sytuować telebimów mniej niż 60 metrów od skrzyżowania. Reklamy nie powinny w żaden sposób rozpraszać kierowców, dlatego między innymi nie wolno nadmiernie emitować barwy czerwonej, zielonej i żółtej.
Jak tłumaczy dalej, reklamy zmienne mogą doprowadzić nawet do kolizji. - Bardzo często odwracają uwagę kierowców - słyszymy od rzeczniczki. - Kiedy na telebimie pojawi się nagle znak stop, niektórzy zmotoryzowani odruchowo hamują. Oczywiście w takiej sytuacji nietrudno o stłuczkę lub nawet wypadek.
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej negatywnie zaopiniował niektóre propozycje lokalizacji telebimów. Dotyczy to na przykład ulicy Podgórnej (u zbiegu z ulicą Grudziądzką), gdzie telebim miałby bezpośredni wpływ na pieszych w obrębie przejścia dla pieszych.
Kolejne miejsce, które zarząd zaopiniował negatywnie z uwagi na bliskość przystanku autobusowego to ulica św. Trójcy (w pobliżu ronda Grunwaldzkiego).
Zarząd stawia swoje warunki
Z kolei telebim będzie mógł stanąć przy ulicy Focha (w kierunku ulicy Królowej Jadwigi) pod warunkiem, że zostanie ustawiony równolegle do ulicy Focha i nie będzie emitował gwałtownych błysków, ostrych kontrastów świetlnych oraz elementów graficznych w formie znaków drogowych lub form je sugerujących.
Liczy się nie tylko efekt wizualny
Takie same warunki muszą spełnić wszystkie pozostałe telebimy w innych miejscach, na przykład na rondzie Bernardyńskim, gdzie powinien być ustawiony równolegle do ulicy Kujawskiej i 70 metrów od przejścia dla pieszych.
Telebim pojawi się także przy ulicy Kruszwickiej (równolegle do ulicy Poznańskiej), jeżeli będzie ustawiony około 50 metrów od przejścia dla pieszych. Natomiast ten, który zostanie usytuowany przy ulicy Kruszwickiej (w pobliżu ulicy Lubelskiej) trzeba będzie maksymalnie przybliżyć w stronę ulicy Dolina (około 60 metrów w kierunku północnym od przejścia dla pieszych).