Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą walczyć z otyłością dzieci i młodzieży

Katarzyna Fus [email protected] tel. 56 61 99 926
Każda edycja programu przygotowywane jest na dwa lata.
Każda edycja programu przygotowywane jest na dwa lata. sxc
Rusza kolejna edycja programu walki z otyłością u dzieci i młodzieży. Tym razem aż czterystu uczestników zostanie objętych opieką medyczną, psychologiczną i sportową.

Walka z otyłością dziecka wcale nie jest łatwa - przyznaje Karolina Falińska z Torunia, mama 7-letniego Antosia. - Ciężko było namówić syna do zrezygnowania z soków, makaronu i namówienia do zjedzenia sałatki z warzyw. Pomidory rosły mu w buzi. Ale mamy pierwsze efekty diety, Antoś schudł 4 kg. Pomogła wizyta w szpitalu, gdzie Antoś zobaczył, że inne dzieci też mają dietę, a pani dietetyk opowiedziała o niechcianych kaloriach.

Rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę z problemu, jakim jest otyłość lub nadwaga dziecka. To problem społeczny, dlatego od kilku lat w naszym regionie prowadzony jest program walki z tą chorobą. W tym roku rusza kolejna edycja programu, w którym ma wziąć udział 400 najmłodszych mieszkańców województwa.

- Cieszymy się, że w tej edycji mogą brać udział osoby do 18 roku życia, bo dzwoniło do nas wielu rodziców nastolatków pytając o możliwość wzięcia udziału w programie - mówi Hanna Osińska, z brodnickiego magistratu.

Brodnica jest jedną z 11 gmin, które wezmą udział w programie. O warunki uczestnictwa można dowiadywać się też w powiecie bydgoskim i mogileńskim, Barcinie, Gniewkowie, Golubiu-Dobrzyniu, Kowalu, Nowej Wsi Wielkiej, Osielsku, Radziejowie i Więcborku.
Każda edycja programu przygotowywane jest na dwa lata. Działania koordynuje Wojewódzki szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, którego zadaniem jest nie tylko opracowanie harmonogramu działań i przygotowanie standardów postępowania z otyłymi pacjentami, ale także edukowanie lekarzy w tej kwestii. W tym roku urząd marszałkowski na program przeznaczy 155 tys. zł.

Czytaj: [**Chcesz schudnąć? Wystrzegaj się tych diet!


- Młodzi pacjenci kierowani będą na leczenie przez pielęgniarki szkolne - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka. - U osób, które mają podwyższony wskaźnik masy ciała, wykonywane zostaną badania, m.in. poziomu cholesterolu i glukozy. Uczestnicy programu najpierw trafią pod opiekę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarek szkolnych, wezmą też udział w organizowanych przez gminę zajęciach ruchowych.
W przypadku braku efektów terapii**, a także w przypadku osób z BMI powyżej 30, uczestnicy programu będą kierowani na spotkania z lekarzem zajmującym się chorobami metabolicznymi lub endokrynologiem oraz dietetykiem i psychologiem.

Czytaj e-wydanie »

](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121125/ZDROWIE/121129581)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska