Kwota 50,99 mln euro ma trafić do hodowców karpia. To efekt porozumienia się ministerstwa ze środowiskami rybackimi. "Kwota ta niewątpliwie pozwoli zrekompensować hodowcom koszty związane z prowadzoną działalnością ekologiczną i tym samym zwiększy rentowności gospodarstw rybackich", podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort ogłosił zakończenie sporu rybaków śródlądowych z Ministerstwem, który dotyczył przesunięcia środków finansowych pomiędzy priorytetami Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
Przeczytaj też: Dopłaty z PROW 2014-2020 - terminy naborów 2018. Na początek modernizacja i restrukturyzacja [harmonogram]
Redukcja systemu rekompensat wodno-środowiskowych na rzecz wsparcia rybołówstwa morskiego wywołała kontrowersje w środowisku rybackim. Podstawą takiej decyzji miał być pogarszający się od lat stan zasobów Morza Bałtyckiego, niskie ceny rynkowe produktów rybołówstwa, wynikające ze złej kondycji poławianych ryb. Działalność rybacka na obszarze Morza Bałtyckiego stała się nierentowna.
Wysokość rekompensaty: 779 zł do 1 ha powierzchni stawu na 1 rok
– Stajemy w jednym szeregu do realizacji naszych zadań. Mam wrażenie, że teraz w znacznie lepszej atmosferze uda się zrealizować projekty w 2018 roku – mówił na briefingu prasowym Sławomir Litwin, Przewodniczący Komitetu Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego Rybaków.
– Bardzo serdecznie dziękuję panu Przewodniczącemu, ale też wszystkim uczestnikom spotkania, którzy uczestniczyli w procesie negocjacyjnym. Mamy kompromis, który jest niezwykle ważny. Udało się zażegnać spór i zaproponować realne wsparcie produkcji karpiowej w Polsce – tłumaczył minister Marek Gróbarczyk.
Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków w zakresie Pakietu 1 – podstawowego oraz Pakietu 2 – rozszerzonego planowane jest na przełomie stycznia i lutego 2018 r.
Źródło: biuro prasowe MGMiŻŚ