MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie spłata nowego świadczenia wspierającego? Mamy wyjaśnienia

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Mieszkańcy regionu, którzy starają się o nowe świadczenie wspierające, martwią się, że przez przedłużające się formalności stracą część pieniędzy. Tak nie będzie. Dostaną spłatę.

Nasza Czytelniczka już na początku stycznia złożyła wniosek o nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.

- Powinnam dostać wymaganą liczbę punktów do wypłaty świadczenia w tym roku. Wiem, że wniosków w naszym regionie jest bardzo dużo, ale do tej pory nie miałam jeszcze komisji w Wojewódzkim Zespole Orzekania o Niepełnosprawności. Po komisji trzeba jakiś czas czekać na uprawomocnienie decyzji, potem dopiero składać wniosek do ZUS i znowu czekać na wypłatę świadczenia. Martwię się, że przez te wszystkie formalności pieniądze za kilka miesięcy przelecą mi koło nosa. Czy jest możliwość spłaty? Przecież to nie jest moja wina, że tak długo muszę czekać na komisję - mówi nasza Czytelniczka.

Pieniądze nie przepadną

Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, informuje, że średni czas oczekiwania na komisję WZON w regionie wynosi 4 miesiące. Uspokaja, że pieniądze nie przepadną.

- Załóżmy, że ktoś na przykład 5 stycznia złożył wniosek do WZON o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Komisja odbyła się w czerwcu i przyznała liczbę punktów uprawniających do wypłaty świadczenia wspierającego w 2024 roku (np. 98 punktów). W tej sytuacji wypłata świadczenia wspierającego nastąpi ze spłatą od daty złożenia wniosku, czyli od 5 stycznia - wyjaśnia Paweł Bednarski.

W Wydziale Prasowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodają, że jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, zostanie złożony wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

- Natomiast decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje na okres, na który osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych na podstawie ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż na 7 lat - podsumowują w Wydziale Prasowym MRPiPS.

W 2024 roku trzeba mieć co najmniej 87 pkt.

Przypomnijmy, że świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18. rok życia i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt.), wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnościami, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 pkt. Natomiast osoby, które mają od 78 do 86 pkt. będą mogły wnioskować o świadczenie od 2025 roku, a osoby, które mają od 70 do 77 pkt. - od 2026 roku.

Mieszkańcy naszego regionu wniosek do WZON wraz z załącznikami mogą składać:

  • pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, ul. Konarskiego1-3, 85-066 Bydgoszcz,
  • osobiście w siedzibie WZON ul. Konarskiego 1-3 na IV piętrze w budynku B (wieżowiec) K-P UW w Bydgoszczy. Wejście do budynku dostosowane jest do potrzeb niepełnosprawnych
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska