https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie wreszcie koniec zmiany czasu w Polsce? Posłowie proponują zmianę ustawy i rezygnację z czasu zimowego

Adam Willma
Zmiana oznacza, że Polacy przestaliby dwa razy do roku przestawiać zegarki – w marcu do przodu, a w październiku do tyłu.
Zmiana oznacza, że Polacy przestaliby dwa razy do roku przestawiać zegarki – w marcu do przodu, a w październiku do tyłu. Pixabay.com
Grupa posłów złożyła projekt, który zakłada wprowadzenie w Polsce stałego czasu letniego. Autorzy projektu przekonują, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku to przeżytek, który szkodzi zdrowiu i dezorganizuje gospodarkę.

Zgodnie z projektem ustawy złożonym przez posłów Trzeciej Drogi, Polska miałaby na stałe pozostać w czasie letnim środkowoeuropejskim (UTC+2).

Czas letni na stałe

W tym celu trzeba byłoby z nowelizować ustawę z 2003 roku, dającą premierowi prawo do sezonowego wprowadzania i odwoływania czasu letniego.

Zmiana oznacza, że Polacy przestaliby dwa razy do roku przestawiać zegarki – w marcu do przodu, a w październiku do tyłu.

Regulowanie zegara ustawą

Autorzy projektu argumentują, że obecna praktyka nie ma już sensu ani społecznego, ani ekonomicznego. O ile zmiana czasu była uzasadniona w XX wieku (szczególnie w warunkach wojennych i przemysłowych, gdzie liczyła się każda kilowatogodzina energii), dziś realne oszczędności nie istnieją, a problemy zdrowotne i logistyczne narastają – argumentują wnioskodawcy.

W uzasadnieniu projektu posłowie wskazują m.in. na:

  • rozregulowanie zegara biologicznego, co wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie,

  • wzrost ryzyka zawałów serca i wypadków drogowych po zmianie czasu,

  • utrudnienia dla sektora transportowego i bankowego,

  • techniczne problemy w działaniu systemów informatycznych i organizacji pracy.

Więcej światła popołudniu

Zgodnie z założeniem, całoroczny czas letni oznaczałby jaśniejsze popołudnia kosztem późniejszych wschodów słońca zimą. Pomogłoby to wielu osobom pracującym i uczącym się, bo światło dzienne przypadałoby na czas aktywności, a nie na wczesne godziny poranne.

Zdaniem posłów Trzeciej Drogi, w obecnym modelu poranne światło często „marnuje się”, bo większość ludzi spędza je w drodze do pracy lub szkoły.

Silne poparcie społeczne i sygnał z Brukseli

Jak wynika z przywoływanego przez wnioskodawców sondażu, aż 74 proc. Polaków opowiada się za zniesieniem sezonowej zmiany czasu. Tylko 13 proc. chciałoby jej utrzymania.

Już w 2018 roku Komisja Europejska zaproponowała, by państwa członkowskie same zdecydowały, w którym czasie pozostaną – letnim czy zimowym – i zrezygnowały z jego zmiany. Prace jednak zatrzymała pandemia. Dziś temat powraca. Termin dostosowania się do nowych przepisów wyznaczono na 2026 rok.

Zmiana bez kosztów

Projekt ustawy – jak zaznaczają jego autorzy – nie pociąga za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa ani samorządów. Ma natomiast przynieść pozytywne skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 15

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zgodnie z unijną dyrektywą, jeśli kraj członkowski decyduje się na zmianę czasu, musi robić to zgodnie z harmonogramem obowiązującym w całej Unii. Jeśli jednak z niego rezygnuje – ma prawo pozostać przy stałym czasie przez cały rok.

Czy to realna zmiana, czy tylko symboliczny projekt?

Choć projekt Trzeciej Drogi trafia w oczekiwania większości i jest zgodny z unijnym kierunkiem, jego dalsze losy zależą od politycznej woli Sejmu i rządu. Zmiana czasu to temat, który regularnie trafia na polityczne agendy, ale dotąd brakowało konkretnych kroków legislacyjnych.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Rozsypuję to wokół piwonii i bujnie kwitną. Sprawdzony trik na mnóstwo pąków

Rozsypuję to wokół piwonii i bujnie kwitną. Sprawdzony trik na mnóstwo pąków

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska