Aneta Plewa jest nauczycielką historii i etyki w bydgoskiej "siódemce". - Historia zawsze była mi bliska - opowiada. - Na dobre zainteresowałam się nią dzięki mojej nauczycielce z liceum, a dziś sama uczę tego przedmiotu. Mam to szczęście pracować w szkole, do której sama chodziłam.
Nietypowe lekcje historii
Jak mówi pani Aneta, nauczanie historii nie polega na przekazywaniu suchej wiedzy i dat. - Najpierw trzeba wyjaśnić młodym, po co mają się tej historii uczyć - wyjaśnia.
Często młodzież ma swoje ulubione okresy historyczne. - Wielu jak magnes przyciąga II wojna światowa - mówi pani Aneta. - Dla zainteresowanych uczniów razem z koleżanką z innej szkoły prowadzę warsztaty historyczno-humanistyczne dotyczące problematyki holocaustu i tolerancji. To nie są łatwe tematy, ale młodzież chce je podejmować. Wyjeżdżamy do miejsc pamięci, m.in. do muzeum w Auschwitz. Spędzamy tam trzy dni i w takich okolicznościach odbywają się zajęcia. W tym roku planujemy wyjazd "Śladami getta warszawskiego", chcemy też pojechać do Treblinki. Nasza młodzież będzie również uczestniczyć w kwietniowym "Marszu żywych" w Oświęcimiu. To nieprawda, że dzisiejszej młodzieży nie interesują trudne, traumatyczne przeżycia. Młodzi są wrażliwi i empatyczni. Każda klasa jest inna i trzeba do niej podejść indywidualnie.
Co to znaczy być dobrym nauczycielem?
- Sama się nad tym zastanawiam - śmieje się pani Aneta. - Dobry nauczyciel to na pewno taki, który potrafi nauczyć, przekazać wiedzę. Ale czy tylko? Myślę, że nie. Dobry nauczyciel jest z uczniami, a nie obok nich. Trzeba wyjść zza katedry, ale też ustalić granice. Wynika to z odpowiedzialności nauczyciela za młodego człowieka, którego uczy.
Pani Aneta nawet w wakacje nie robi sobie przerwy w pracy nauczyciela. Wyjeżdża z dziećmi na kolonie. - Zabieramy je w Tatry - opowiada. - Można powiedzieć, że nasze dzieci z nami dorastają i co roku mamy dość zbliżony zestaw kolonistów.
Prywatnie pani Aneta jest mamą trójki dzieci. Ma córkę i dwóch synów. Ważnym domownikiem jest też pies Axel, nazywany Kapslem, który swoją obecność obwieszcza bardzo głośnym szczekaniem. - Kapsel najbardziej słucha pana domu, mojego męża - śmieje się pani Aneta.
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014"
Kandydaturę można przesłać mailem pod adresem [email protected] W tytule maila należy wpisać "Belfer Roku 2014".
Treść maila powinna zawierać następujące informacje o kandydacie:
- imię i nazwisko
- numer telefonu
- nazwę jego szkoły
- kategorię, np. nauczyciel gimnazjum,
- miejscowość i gminę, w której pracuje
- adres e-mail
Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca
Potem rozpocznie się głosowanie. Dla nauczycieli, którzy zdobędą najwięcej głosów w swoich kategoriach, mamy cztery 6-dniowe wycieczki do Paryża.