Bella Skyway 2018
- Artysta z Singapuru i egzotyczne spojrzenie na sztukę światła – krowy z butelek po mleku. Artyści z Francji i gigantyczna ogniowa instalacja – sześćset płonących żywym ogniem elementów w okolicach toruńskiego Zamku Krzyżackiego. Artystka z Rosji, która będzie prezentować cuda toruńskiej architektury. Dużo dobrego w międzynarodowym wydaniu – zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Bella Skyway 2018 - instalacje, których nie da się zapomnieć [zdjęcia]
Toruński festiwal światła to przede wszystkim projekcje multimedialne i instalacje artystyczne. Tych pierwszych zobaczymy w tym roku siedem. Tradycyjnie świetlną projekcją pokryje się Collegium Maximum. Muzykę do pokazu skomponował Steve Nash – toruński producent muzyczny, trzykrotny Mistrz Świata DJ-ów, a wykonywać ją będą muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Toruńscy didżeje - DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco – przygotowali również audiowizualny spektakl utrzymany w klimacie muzyki elektronicznej wyświetlany na gmachu Urzędu Marszałkowskiego.
Wybierasz się na Bella Skyway 2018? Dołącz do wydarzenia >>> TUTAJ <<< i bądź na bieżąco!
Bella Skyway - program 2018
Organizatorzy przygotowali również dwie projekcje laserowe. „Laserman show”, które zobaczymy w ruinach podominikańskich, to połączenie tańca, laserów oraz efektów specjalnych. Z kolei na dziedzińcu ratusza czeka nas „Laser symphony”, czyli projekcja podczas której odwiedzający przechodząc przez sieć promieni, aktywują muzyczne kompozycje, a jednocześnie oświetlą szczegóły gotyckiej architektury. Nietypowe projekcje pojawią się również na obrzeżach starówki. Na toruńskiej przystani pokaz zostanie wyświetlony na specjalnie stworzonym basenie, zaś w parku za Doliną Marzeń obejrzymy projekcję o Marsie prezentowaną na wielkiej kuli.
Ponadto w ramach Bella Skyway Festival w mieście pojawi się aż dziesięć instalacji artystycznych. Jedną z ciekawszych na pewno będzie „Installation de feu”, czyli płonące kule umiejscowione w Fosie Zamkowej. - Jest to zaproszenie do podróży, którą rozpoczynamy wspólnie w przyjaznym świecie, który stał się przestrzenią dla poezji i wolności. Wszyscy tworzymy własną ścieżkę – zaprasza francuska grupa tworząca instalację.
Ciekawie zapowiadają się również dwie instalacje, które znajdziemy na ul. Pod Krzywą wieżą. „Dobra wróżba” jest próbą wizualizacji pozytywnej energii przesyłanej za pośrednictwem świetlistego deszczu, zaś „Barwy Torunia” ważne toruńskie budynki umieszczono na flagach, które razem tworzą panoramę miasta. - Przez wiele lat budynki te świeciły od wewnątrz magicznym światłem, ciepłem i życiem, ku radości wszystkich mieszkańców – wyjaśnia Marina Demchenko, twórczyni instalacji.
W tym roku zaaranżowany zostanie także plac przed CKK Jordanki. Instalacja francuskiej artystki „Supercube” to zbiór słoików tworzących kilkumetrową wieżę, które wypełniają się rozmaitymi postaciami tworząc rodzaj zminiaturyzowanego życia.
Instalacje będą czynne codziennie od 21 do 26 sierpnia od godz. 20:30 do północy. Dodatkową atrakcją będzie gra miejska na aplikację mobilną polegająca na poszukiwaniu duszków w przestrzeni toruńskiej starówki. By w nią zagrać wystarczy pobrać aplikację „Zbierz Drużynę”.