Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benzyna tanieje, ale niedługo może się to zmienić!

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Ceny paliw od kwietnia spadły od kilku do kilkunastu procent.
Ceny paliw od kwietnia spadły od kilku do kilkunastu procent. Krzysztof Kapica
Mija kolejny tydzień na stacjach, gdy ceny benzyny poszły o kilka groszy w dół. Jednak jeszcze w wakacje może się to drastycznie zmienić.

Za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić średnio w kraju około 4,34 złotych - podaje portal e-petrol, monitorujący rynek paliwowy. Czyli o 3 grosze mniej na tle notowań z zeszłego tygodnia.

Tyle samo potaniał równocześnie diesel oraz autogaz - średnie stawki za litr wynoszą odpowiednio ok. 4,12 zł oraz 1,86 zł. Spadkom nie oparła się też benzyna 98-oktanowa, która po ostatniej korekcie kosztuje przeciętnie 4,69 zł/litr.

- Obniżki cen spowodowane są niewątpliwie ustawicznie taniejącą ropą na globalnych rynkach - podają eksperci portalu e-petrol.To dobra wiadomość dla wyjeżdżających na urlop

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Po raz kolejny notujemy obniżki i na razie ich końca nie widać - mówi Urszula Cieślak, dyrektor marketingu Biura Maklerskiego Reflex.

- Ostatnie dni czerwca przyniosą zatem kontynuację obniżek cen na stacjach, a skala spadku może sięgnąć średnio 2-4 groszy na litrze - dodaje ekspertka rynku paliw.

Jak wyjaśnia Urszula Cieślak, chociaż obniżki rzędu 2-4 groszy na litrze mogą wydawać się niewielkie, to zważywszy na fakt, że trwają już od końca kwietnia, to ceny paliw spadły w tym okresie już odpowiednio: benzyny 95 - o 7 procent (34 grosze za litr), oleju napędowego o 9 procent (39 groszy za litr) i autogazu o 13 procent (28 groszy za litr).

Możliwe, że paliwa w naszym kraju podrożeją jeszcze w te wakacje. Powód? Proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka opłaty paliwowej.

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, projekt w tej sprawie ma już wkrótce trafić do marszałka Sejmu. Jest on projektem poselskim, więc nie wymaga dodatkowych konsultacji.

Propozycja podniesienia opłaty paliwowej o 20 groszy jest zawarta w projekcie ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Dla kierowców zmiana przepisów przełoży się na wzrost cen benzyny, oleju napędowego i LPG o 25 groszy na litrze (po doliczeniu podatku VAT) - wyliczyła „Rzeczpospolita”.

Dodatkowe wpływy z tejże opłaty mają wynieść nawet 5 miliardów złotych i mają ułatwić budowę lub modernizację 6 tysięcy kilometrów dróg rocznie oraz wybudowanie 21 obwodnic.

Jak zaznacza ekspertka rynku paliw BM Reflex, planując wakacyjne podróże, warto zwrócić uwagę na miejsce tankowania.

- To ważne ze względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 40 groszy na litrze - podaje Urszula Cieślak. - Ci, którzy szukają oszczędności, powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska