Za litr benzyny 95-oktanowej trzeba zapłacić średnio w kraju około 4,34 złotych - podaje portal e-petrol, monitorujący rynek paliwowy. Czyli o 3 grosze mniej na tle notowań z zeszłego tygodnia.
Tyle samo potaniał równocześnie diesel oraz autogaz - średnie stawki za litr wynoszą odpowiednio ok. 4,12 zł oraz 1,86 zł. Spadkom nie oparła się też benzyna 98-oktanowa, która po ostatniej korekcie kosztuje przeciętnie 4,69 zł/litr.
- Obniżki cen spowodowane są niewątpliwie ustawicznie taniejącą ropą na globalnych rynkach - podają eksperci portalu e-petrol.To dobra wiadomość dla wyjeżdżających na urlop
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Po raz kolejny notujemy obniżki i na razie ich końca nie widać - mówi Urszula Cieślak, dyrektor marketingu Biura Maklerskiego Reflex.
- Ostatnie dni czerwca przyniosą zatem kontynuację obniżek cen na stacjach, a skala spadku może sięgnąć średnio 2-4 groszy na litrze - dodaje ekspertka rynku paliw.
Jak wyjaśnia Urszula Cieślak, chociaż obniżki rzędu 2-4 groszy na litrze mogą wydawać się niewielkie, to zważywszy na fakt, że trwają już od końca kwietnia, to ceny paliw spadły w tym okresie już odpowiednio: benzyny 95 - o 7 procent (34 grosze za litr), oleju napędowego o 9 procent (39 groszy za litr) i autogazu o 13 procent (28 groszy za litr).
Możliwe, że paliwa w naszym kraju podrożeją jeszcze w te wakacje. Powód? Proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość podwyżka opłaty paliwowej.
Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, projekt w tej sprawie ma już wkrótce trafić do marszałka Sejmu. Jest on projektem poselskim, więc nie wymaga dodatkowych konsultacji.
Propozycja podniesienia opłaty paliwowej o 20 groszy jest zawarta w projekcie ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Dla kierowców zmiana przepisów przełoży się na wzrost cen benzyny, oleju napędowego i LPG o 25 groszy na litrze (po doliczeniu podatku VAT) - wyliczyła „Rzeczpospolita”.
Dodatkowe wpływy z tejże opłaty mają wynieść nawet 5 miliardów złotych i mają ułatwić budowę lub modernizację 6 tysięcy kilometrów dróg rocznie oraz wybudowanie 21 obwodnic.
Jak zaznacza ekspertka rynku paliw BM Reflex, planując wakacyjne podróże, warto zwrócić uwagę na miejsce tankowania.
- To ważne ze względu na duże zróżnicowanie cen na stacjach, które sięga nawet 40 groszy na litrze - podaje Urszula Cieślak. - Ci, którzy szukają oszczędności, powinni unikać tankowania przy autostradach czy też w miejscowościach turystycznych, gdzie ceny z reguły są najwyższe.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.