Niejednokrotnie już wskazywałam na to, że znowelizowany art.175 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz.1118 ze zm.) przewiduje, iż skompletowaną dokumentację pracodawcy przekazują do ZUS we wskazanym terminie, nie później niż do końca bieżącego roku. ZUS natomiast ma termin na obliczenie kapitału aż do 31 grudnia 2006 roku.
Wiele osób, pomimo ponagleń, zwlekało z gromadzeniem świadectw pracy, potwierdzeń zatrudnienia, a przede wszystkim z uzyskaniem zaświadczenia o wynagrodzeniu. W związku z tym, wydłużył się okres oczekiwania na dokumentację z byłych zakładów pracy, a gdy już zakład nie istnieje z firm przechowujących dokumentację pracowniczą. Okoliczność ta uzasadnia zatem wystąpienie przez pracodawcę do ZUS o przedłużenie terminu przekazania dokumentacji zatrudnianych pracowników.
Jeżeli więc pracodawca nie może przekazać dla wszystkich pracowników pełnej dokumentacji pozwalającej na obliczenie kapitału, powinien do końca grudnia 2003 roku przekazać dokumenty tych pracowników, których dokumentacja jest kompletna i jednocześnie wystąpić o przedłużenie terminu nadesłania dokumentacji pozostałych pracowników.
Z uwagi na podane okoliczności, termin nadsyłania dokumentacji przesuwany jest także na 2004 rok.
Osoby, które zobowiązane są samodzielnie wystąpić do ZUS w sprawie kapitału, mają na kompletowanie dokumentacji więcej czasu. W odniesieniu do nich termin mija z końcem grudnia 2006 roku.
Nie należy także wykluczyć, iż nie wszystkie osoby do końca 2006 roku wystąpią o kapitał początkowy, niezależnie od istniejącego ustawowego obowiązku. Jednakże ZUS jest zobowiązany do obliczenia kapitału w każdym czasie, nawet jeżeli wnioski zostaną złożone po 2006 roku.
UWAGA!
Zasady obliczania kapitału początkowego są identyczne dla wszystkich osób, niezależnie od tego, w którym roku był albo jest lub będzie obliczany kapitał i niezależnie od tego, kiedy wniosek o ustalenie kapitału zostanie złożony do ZUS. Ważne jest, aby do wniosku były dołączone wszystkie niezbędne dokumenty, które umożliwią obliczenie kapitału początkowego.
