Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ZUS. Tym razem brak listu o stanie konta emerytalnego

(maw)
Informację o stanie konta emerytalnego otrzymują ubezpieczeni
Informację o stanie konta emerytalnego otrzymują ubezpieczeni Bydgoski Oddział ZUS
Zawsze w lipcu i sierpniu ZUS wysyłał do ubezpieczonych miliony listów zawierających informację o stanie ich konta emerytalnego. Ze względu na pandemię w tym roku można to sprawdzić wyłącznie na PUE ZUS.

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że w tym roku tylko osoby, które o to wystąpią do ZUS, mogą otrzymać Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (tzw. IOSKU) w wersji papierowej - listem albo w placówce. Pozostali sprawdzą ją na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu na PUE, może go założyć w każdej chwili. Na naszej stronie internetowej zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób to zrobić krok po kroku. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. Pomogą im w tym nasi pracownicy - dodaje Krystyna Michałek.

- Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu na PUE, może go założyć w każdej chwili. Na naszej stronie internetowej zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób to zrobić krok po kroku. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. Pomogą im w tym nasi pracownicy - dodaje Krystyna Michałek.

Dane już po tegorocznej waloryzacji

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego odwzorowuje wysokość naszych środków na koncie w ZUS według danych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja, która jest widoczna w zakładce "Stan konta".

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, wystarczy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie rok 2019 - informuje rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Sprawdź, czy szef odprowadza składki
Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 roku ukończyli 35 lat, w informacji IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka "Hipotetyczna emerytura").
ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki.

Z kolei w zakładce "Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok" można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, która jest zapisywana na subkoncie i przekazywana do OFE.
W tym roku nowością jest "Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny w związku z wprowadzeniem przepisów o e-aktach.

- Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998roku, a przed 2019 rokiem - podsumowuje Krystyna Michałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska