MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez prawa jazdy parkują za kratami. Nawet na trzy lata

(M)
Policja sprawdza czy kierowca ma wszystkie uprawnienia.
Policja sprawdza czy kierowca ma wszystkie uprawnienia. Mateusz Bosiacki
Kierowcy coraz częściej ignorują sądowe zakazy prowadzenia pojazdów orzekane za jazdę pod wpływem alkoholu. W naszym regionie kary za to przestępstwo odbywa ponad 600 kierowców. Wolność można stracić na kilka lat. Policja zatrzymuje też często kierujących, którzy nie mają uprawnień.

W Grudziądzu policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę ciężarówki iveco, bo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Okazało się też, że nie ma prawa jazdy - sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za niezapięcie pasów dostał 100-złotowy mandat, za zignorowanie sądowego zakazu grozi mu teraz do 3 lat więzienia- informuje nadkom. Marzena Solochewicz-Kostrzewska, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Grudziądzu.

W samym powiecie grudziądzkim zatrzymano w 2012 roku 84 kierowców niestosujących się do zakazu prowadzenia pojazdów, w tym roku już 22.

Przeczytaj także: Na prawo jazdy będzie można zdawać w większej liczbie miast. Ustawa podpisana
Takich przypadków, gdy kierowcy jeżdżą mimo orzeczonych wyroków zakazujących jazdy, jest mnóstwo. - Co roku prowadzimy coraz więcej kontroli i zatrzymujemy więcej kierowców nadużywających alkoholu. To dlatego sądy orzekają wobec nich czasowe zakazy prowadzenia pojazdów - wyjaśnia podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Ci, którzy nie stosują do zakazu, są przez nas wychwytywani i po takiej wpadce już na pewno trafiają za kraty.

W bydgoskim okręgu więziennictwa (obejmuje całe stare województwo bydgoskie z powiatem chojnickim) karę odbywa 691 osób, które złamały sądowe zakazy - W zdecydowanej większości są to osoby, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów - informuje mjr Aleksandra Gapska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Pod koniec 2012 roku w więzieniach i aresztach śledczych całej Polski siedziało 6 tys. 691 osób obwinionych o naruszenie bezpieczeństwa w komunikacji. W policyjne sidła wpadają też osoby, które nigdy nie miały prawa jazdy, a jednak usiadły za kierownicą. Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi tylko 500-złotowy mandat, ale kilkakrotna wpadka może zakończyć się skierowaniem przez policję wniosku o ukaranie do sądu. A ten może nałożyć grzywnę do 3 tys. zł.

Niektórzy kierowcy ryzykują jazdę bez "prawka", bo nie mogą go zdobyć mimo wielu prób. Zdawalność egzaminów praktycznych jest w Polsce najniższa w Europie (ok. 30 proc.), ale od 19 stycznia tego roku rząd podniósł poprzeczkę, utrudniając pytania teoretyczne. W tym przypadku efekt jest odwrotny od założonego - zamiast poprawić, bezpieczeństwo na drogach pogarsza się.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska