Statystyki dotyczące liczby osób odbywających zasądzone kary za zło wyrządzone za kierownicami pojazdów mechanicznych systematycznie rosną, co świadczy o ogólnej sytuacji na drogach, poziomie agresji i braku poszanowania przepisów oraz dobra innych ludzi. Wciąż mamy też bardzo niepokojące dane związane z wypadkami, zabitymi i rannymi na kujawsko-pomorskich drogach.
982 osadzonych w zakładach karnych, aresztach śledczych i oddziałach zewnętrznych podległych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej (OISW) w Bydgoszczy to stan na14 maja tego roku. Wspomnianych 982 osadzonych stanowi 9,1 proc. wszystkich odbywających kary w okręgu bydgoskim.
- Wszyscy oni odbywają kary za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji - wyjaśnia mjr Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy OISW w Bydgoszczy. Dodaje, że chodzi o całe spektrum kar wynikających z artykułów od 173 do 180 Kodeksu karnego.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że okręg bydgoski Służby Więziennej obejmuje nie tylko województwo kujawsko-pomorskie, ale także pomorskie, by wymienić jednostki w Chojnicach, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Wejherowie, Sztumie i Kwidzynie.
Za jazdę „po pijaku” można dostać 3 lata
Najwięcej kierowców, bo 917, odbywa kary z art. 178a par. 1 Kk, czyli „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że druga najliczniejsza grupa skazanych (z art. art. 178 par. 1 Kk) liczy 114 osób, to suma przekroczy podane 982 osadzonych. O co tu chodzi?
- W rozbiciu na poszczególne artykuły liczba orzeczeń jest większa – w sumie to 1427 orzeczeń sądowych. Różnica wynika z faktu, że niektórzy osadzeni posiadają wyroki z kilku artykułów Kodeksu karnego jednocześnie – wyjaśnia zawiłości rachunków pani major.
Art. 178 par. 1 Kk mówi o zaostrzeniu karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku, który znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegł z miejsca zdarzenia, lub spożywał alkohol, lub środek odurzający po popełnieniu czynu, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu na trzeźwość, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Jeśli następstwem wypadku jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć innej osoby, może to oznaczać wieloletnie więzienie – od 5 do 20 lat.
Sąd może też orzec przepadek pojazdu mechanicznego, jeżeli zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była wyższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/ dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziła do takiego stężenia.
Za nieumyślny wypadek też jest kara
103 osadzonych odbywa kary za nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego (art. 177 2 Kk). Grozi za to od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.
Naruszenie artykułu 177 paragraf 1 Kodeksu karnego skończyło się źle dla 65 kierujących. To ci, którzy naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powodują nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała. Sąd wymierza wtedy karę pozbawienia wolności do lat 3.
13 osób skazanych jest za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji (art. 174 § 1, 2), za co Kodeks karny przewiduje od 6 miesięcy do lat 8. Jeśli sprawca działał nieumyślnie, podlega karze do lat 3.
Szczegółowa statystyka z podziałem na artykuły
Art. 173 § 1,2,3 – 2 osadzonych;
Art. 174 § 1,2 – 13 osadzonych;
Art. 175 § 1 – 0 osadzonych;
Art. 176 § 1 – 0 osadzonych;
Art. 177 § 1 – 65 osadzonych;
Art. 177 § 2 – 103 osadzonych;
Art. 177 § 3 – 0 osadzonych;
Art. 178 § 1 – 114 osadzonych;
Art. 178a § 1 – 917 osadzonych;
Art. 178a § 2 – 5 osadzonych;
Art. 179 – 0 osadzonych;
Art. 180 – 1 osadzony;
Art. 180a – 207 osadzonych.
W więzieniu mogą przemyśleć to, co zrobili
Skazani za przestępstwa drogowe odbywają zasłużone kary, ale jednocześnie są resocjalizowani.
- Służba Więzienna podejmuje szereg działań psychokorekcyjnych i edukacyjnych dla sprawców przestępstw drogowych. W jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego prowadzone są także prelekcje z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, spotów filmowych, które zmuszają osadzonych do refleksji. Ich celem jest uzmysłowienie, że tragedia może dotknąć każdego z nas. Wystarczy bowiem ułamek sekundy, chwila nieuwagi, jedna nieprzemyślana decyzja, która zmienia całe życie – uświadamia Agnieszka Wollmann.
Te programy mogą wpłynąć na osadzonych
W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy prowadzony jest program "Prosta droga". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Bydgoszczy-Fordonie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Piłeś, nie jedź!".
W Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim prowadzony jest program „Prosta droga – stop promilom”.
W Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu dla sprawców wypadków, albo kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu realizowane są dwa programy psychokorekcyjne pn. "Włącz myślenie" oraz "Trzeźwi na drodze".
Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Grudziądzu cyklicznie prowadzony jest program resocjalizacyjny dla sprawców przestępstw drogowych pn. "Hiob". Ponadto w ramach programu terapeutycznego odbywają się dla skazanych zajęcia pn. "Bezpieczny kierowca" z wykorzystaniem alkogogli i projekcji filmów.
Zakład Karny w Inowrocławiu realizuje dwa programy dla sprawców przestępstw komunikacyjnych pn. "Piłeś, nie jedź" oraz "Hiob". Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Toruniu realizowany jest program pn. "Wozisz życie".
Zakład Karny w Koronowie realizuje program psychokorekcyjny dla skazanych z art. 178a kk o takiej samej nazwie. Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach realizowany jest program pn. "Piłeś nie jedź".
Zakład Karny w Kwidzynie realizuje program psychokorekcyjny dla sprawców przestępstw drogowych z art. 178a kk pn. "Hiob".
Zarówno w Zakładzie Karnym w Potulicach oraz Oddziale Zewnętrznym w Potulicach prowadzony jest program dla sprawców przestępstw komunikacyjnych pn. "Wyhamuj w porę" oraz "Trzeźwy kierowca".
Zakład Karny w Sztumie realizuje program psychokorekcyjny dla skazanych z art. 178a kk o takiej samej nazwie. Z kolei w Oddziale Zewnętrznym w Malborku realizowany jest program o nazwie „Świadomy kierowca”.
Zakład Karny we Włocławku realizuje program readaptacyjno-edukacyjny dla kierowców odbywających karę więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu pt. „Trzeźwy kierowca”.
