Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni dostali po dwie reklamówki pełne jedzenia. Wydali je za dwie puszki piwa

pio
Najubożsi mogą liczyć na bezpłatne obiady, wydawane w stołówkach. Zdjęcie ilustracyjne.
Najubożsi mogą liczyć na bezpłatne obiady, wydawane w stołówkach. Zdjęcie ilustracyjne. Dariusz Bloch
Z jednej strony są głodujący. Z drugiej marnotrawi się jedzenie. Dwóch bezdomnych dostało prowiant - każdy z nich po dwie pełne reklamówki jedzenia. Wydali je kumplowi. W zamian dostali po puszce piwa.

Harcerze wstali skoro świt, pojechali do sadu pod Koronowo (powiat bydgoski) i zaczęli zbierać jabłka. Efekt: w kilka godzin zebrali 23 skrzynki jabłek. We wtorek, 16 października, Polski Czerwony Krzyż w Bydgoszczy, który maczał w tym palce, rozda owoce.
PCK organizuje bowiem obchody Światowego Dnia Walki z Głodem. - Zaprosiliśmy 100 dzieci z pięciu pobliskich szkół podstawowych – mówi Maria Kapuścińska, specjalistka ds. pomocy społecznej w bydgoskim PCK. - Oprócz owoców, będą bułki z obkładem, drożdżówki, żurek i bigos. Z poczęstunku skorzystają też m.in. bezdomni i inni nasi podopieczni.

Ubóstwo po polsku

16 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Głodem. Głód kojarzy się nam z dziećmi w Afryce. Tymczasem on występuje obok nas. - W Polsce co 7. dziecko jest niedożywione, a co 10. żyje w ubóstwie - podają czerwonokrzyscy.

Z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, że prawie 68 tysięcy uczniów je obiady w szkołach. Jeden posiłek kosztuje około 3 złotych, a i tak niektórych rodziców nie stać na to, żeby córce albo synowi z góry zapłacić za obiady za cały miesiąc. Wtedy z pomocą może przyjść opieka społeczna.

- U nas na 382 uczniów ogółem, 256 je posiłki w stołówce - informuje Aleksandra Zielińska-Duda, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie. - Wśród nich 46 dzieci ma obiady refundowane przez ośrodek pomocy społecznej.

Czyli średnio co 6. uczeń. Niewiele, bo w wybranych szkołach nawet co 3. uczeń ma posiłki fundowane przez opiekę społeczną. Dziwne, ale prawdziwe: zdarza się, że nauczycielka „wyłapie” w klasie dziecko, które, gdy inne jedzą drugie śniadania, patrzy w okno. Ono nie zapomniało wziąć go z domu. Po prostu rodzice nie mieli nic, co mogliby dać mu do jedzenia, ale wstydzili się przyznać. W takich sytuacjach interweniować będzie wychowawca, pedagog szkolny. Załatwią maluchowi bezpłatne posiłki.
Aby dostać wsparcie z opieki społecznej (i starać się przykładowo o przyznanie darmowych obiadów), trzeba spełniać pewne warunki. Jednym z podstawowych jest kryterium dochodowe.

Fundacja "Rodzic po Ludzku" przeprowadziła badanie dotyczące opieki okołoporodowej w Polsce na podstawie doświadczeń kobiet rodzących. Jakie standardy opieki nie były dotrzymywane? Z jakimi uchybieniami spotkały się rodzące? Zobacz na następnych slajdach (przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo).To tylko wybrane przykłady ze wspomnianego raportu. Z całym dokumentem można się zapoznać >>>TUTAJ

Poród jak z horroru. Na co najczęściej skarżą się rodzące?

- Ono od początku października się zmieniło - podkreśla Adam Szponka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. - Obecnie w przypadku rodzin dochód nie może przekraczać 528 złotych miesięcznie w przeliczeniu na osobę. Jeżeli jest to osoba samotnie gospodarująca, nie może mieć więcej niż 701 złotych w skali miesiąca.

Komu pracownicy socjalni przyznają pomoc, może liczyć np. na dofinansowanie posiłków dla swoich dzieci w przedszkolu czy szkole. Dorośli mają szansę jeść obiady za friko w wyznaczonych jadłodajniach, mających podpisane umowy z ośrodkami pomocy społecznej. Można też, zamiast bezpłatnych posiłków, otrzymać zasiłek celowy na zakup żywności.

Obiady u zakonnic

Gdy jednak osoby znacznie przekraczają kryterium dochodowe, nie mogą liczyć na tego rodzaju wsparcie z opieki społecznej. Jeszcze nie są na straconej pozycji: mogą próbować udać się po pomoc do organizacji charytatywnej. Stołówki dla bezdomnych, samotnych, schorowanych i biednych ludzi są prowadzone w regionie m.in. przez Caritas, zakony i wspomniany PCK.

Z jednej strony są głodujący. Z drugiej marnotrawi się jedzenie. Dwóch bezdomnych dostało prowiant - każdy z nich po dwie pełne reklamówki jedzenia. Wydali je kumplowi. W zamian dostali po puszce piwa.

Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

Jak wyleczyć kaca? I czy śniadanie może go zmniejszyć? Tak naprawdę niewiele można zrobić, żeby wyleczyć kaca poza nawodnieniem, odpoczynkiem i ewentualnie lekami przeciwbólowymi... Jednak czasem naprawdę wystarczy odpowiedni posiłek, by przestać się czuć jak przeżuta guma balonowa... Dla jednych jest to coś bardzo tłustego, dla innych - coś słodkiego. Być może jesteś typem osoby, która po zakrapianej nocy szuka uzupełnienia utraconych witamin i minerałów. Jeśli zdołasz wyruszyć w tę niebezpieczną podróż do kuchni, mamy kilka pomysłów na dania, które sprawią, że poczujesz się trochę lepiej rano. Co masz do stracenia, oprócz kaca?Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

Te śniadania wyleczą kaca. Gwarantowane! [TOP 6 pomysłów na ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska