Do udziału w XVI edycji zgłoszono 1 087 gospodarstw indywidualnych (o 66 więcej niż w roku ubiegłym). Większość zgłoszonych gospodarstw indywidualnych stanowią stanowią te o powierzchni do 50 ha (było ich 824 z 1087), w tym mieszany profil produkcji prowadzi 453 gospodarstw.
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizują: ministerstwo rolnictwa, KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy oraz ARiMR. Celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Komisje konkursowe sprawdzały organizację obejścia i podwórza gospodarstwa; ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych; stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej; przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych; estetykę gospodarstw; zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
W finale uczestniczyło: 10 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w 3 uprawiano warzywa, a w 1 prowadzono produkcję sadowniczą; 2 z hodowlą trzody chlewnej; 2 z hodowlą drobiu; 1 z hodowlą bydła mięsnego i 1 z hodowlą owiec.
Poznaj laureatów i wyróżnionych w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018:
Laureaci, czyli państwo Agata i Zbigniew Przyjemscy otrzymują nagrodę Prezesa KRUS – ciągnik rolniczy Ursus C- 380 o mocy 55 KW. Drugie miejsce i nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznano: Państwu Anecie i Radosławowi Bakajom z Wierzbicy w województwie lubelskim. Trzeciego miejsca nie przyznano. Więcej o zwycięzcach: Gospodarstwo Agaty i Zbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc najbezpieczniejsze w kraju. Wygrali traktor!
Wyróżnienia specjalne otrzymali:
za prowadzenie w trudnych warunkach geograficznych, w Tatrzańskim Parku Narodowym bezpiecznej hodowli owiec, kultywowanie tradycyjnej produkcji oscypków oraz dbałość i poszanowanie dziedzictwa regionu Maria i Stanisław Rychtarczykowie z Gronia w woj.małopolskim;
za stosowanie systemu rolnictwa precyzyjnego wykorzystującego wysoko rozwinięte technologie nawigacyjne i informatyczne Gabriela i Krzysztof Stachowiczowie z Siedlec w woj. dolnośląskim;
za dbałość o bezpieczne przechowywanie i stosowanie substancji niebezpiecznych Marzena i Grzegorz Czerwonkowie z Woli Pawłowskiej w woj. mazowieckim;
za wyposażenie i organizację warsztatu narzędziowego Sylwia, Andrzej i Paweł Janczyszynowie z Rożniątowa w woj. opolskim;
za aranżację siedliska gospodarstwa uwzględniającą naturalne walory i zasoby środowiska Andżela i Zygmunt Stępniowie z Kiczarowa w woj. zachodniopomorskim.
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy za stosowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym przyznano Sylwii i Mariuszowi Pawlakom z Poddębic w województwie kujawsko-pomorskim.
Pozostali laureaci etapu centralnego otrzymują nagrody ufundowane przez organizatorów i fundatorów za udział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym:
- Ewelina i Jan Cisakowscy z Gołaszyna w województwie lubuskim;
- Wioletta i Adam Strachowie z Dańkowa w województwie łódzkim;
- Natalia i Marcin Latałowie z Przerytego Boru w województwie podkarpackim;
- Urszula i Bartłomiej Micunowie ze Starej Kolonii w województwie podlaskim;
- Paweł Hazuka z Banina w województwie pomorskim;
- Mariola i Brunon Masny z Poręby w województwie śląskim;
- Marlena i Wojciech Wydorscy z Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim;
- Izabela i Roman Wojtkowiakowie z Czarnej Wsi w województwie wielkopolskim.
Uczestnicy etapu centralnego Konkursu, właściciele 16 gospodarstw uczestniczących otrzymają:
grawertony okolicznościowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
zestawy odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, ufundowane przez Głównego Inspektora Pracy;
zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków, ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin;
dyplomy od organizatorów;
roczne prenumeraty wydawnictw rolniczych
Centralna Komisja Konkursowa dodatkowo wyróżniła za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia gospodarskiego i duży wkład pracy w tworzenie wspaniałych krajobrazów wiejskich Państwa:
- Mariolę i Brunona Masnych z województwa śląskiego;
- Wiolettę i Adama Strachów z województwa łódzkiego;
- Urszulę i Bartłomieja Micunów z województwa podlaskiego;
- Izabelę i Romana Wojtkowiaków z województwa wielkopolskiego.
Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w Bednarach podczas targów AGRO SHOW.