https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne zakupy w internecie. O czym pamiętać przed Gwiazdką?

oprac. TIK; fot. sxc
Nigdy nie podawaj swoich bankowych loginów i haseł na innych stronach niż banku
Nigdy nie podawaj swoich bankowych loginów i haseł na innych stronach niż banku
Już niedługo gorączka świątecznych zakupów! Spawunki w internecie są coraz popularniejsze, wygodniejsze i szybsze, ale też i czasem niebezpieczne. Pamiętajmy zwałaszcza teraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Jedną z najpopularniejszych w Polsce form płatności w sieci są specjalne przelewy bankowe - podaje Expander. W odróżnieniu od zwykłego przelewu nie musimy wypełniać formularza, wpisywać do niego numeru konta odbiorcy, ani oczekiwać aż sprzedawca otrzyma pieniądze. Płatność ta polega na przekierowaniu ze strony internetowej sklepu na stronę swojego banku. Tam po zalogowaniu się pojawia się już wypełniona formatka przelewu z wpisaną kwotą i numerem rachunku sklepu. Wystarczy zaakceptować ją hasłem i pieniądze już po chwili trafiają sprzedawcy.

Przeczytaj też: Podczas zakupów szukamy... nowych znajomości

Uwaga. - Nigdy nie należy podawać swoich bankowych loginów i haseł do logowania się na innych stronach internetowych niż strona banku - ostrzega Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. - Hasła wpisujemy dopiero, gdy po dokonaniu zakupu zostaniemy przeniesieni na stronę banku. Dodatkowo decydując się na tego rodzaju płatność należy pamiętać o tym, że sklep otrzyma nasze pieniądze jeszcze zanim wyśle towar. Warto więc z tego rozwiązania korzystać jedynie w sklepach znanych i z dobrą opinią.

Czytaj również: Świąteczne zakupy. Handlowcy przyspieszają święta

Większe bezpieczeństwo daje nam natomiast płatność kartą. W przypadku, gdy nie otrzymamy zamówionego towaru lub będzie się on znacząco różnił się od opisu na stronie sprzedawcy możemy złożyć w banku reklamację. Bank może nam pomóc w takiej sytuacji, ale tylko pod warunkiem, że zapłaciliśmy kartą. Przepisy regulujące takie płatności pozwalają bowiem na dokonanie tzw. obciążenia zwrotnego. W praktyce oznacza ono, że pieniądze od nieuczciwego sprzedawcy wracają do poszkodowanego klienta.

Czytaj: Boże Narodzenie w sklepach już... w listopadzie. To się nam podoba

Zanim dokonamy zakupów w danych sklepie internetowym warto też poszukać opinii na jego temat.

Nie warto zwlekać z zakupami do ostatniej chwili. Przed świętami kurierzy nie nadążają z ich dostarczaniem. Lepiej więc dokonać zamówienia wcześniej, aby nie okazało się, że prezent dotrze dopiero po świętach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska