Spis treści
Pieniądze, które przechowujemy na koncie bankowym są zgodnie z prawem własnością banku. To właśnie jednostka bankowa ma prawo obracać tymi pieniędzmi. Oczywiście mamy prawo aby je wypłacić w dowolnym momencie, ale czy jest to takie proste?
Bezpieczeństwo w bank
Oddziały banku jednak nie wypłacą klientowi pieniędzy w każdej kwocie bez wcześniejszego uprzedzenia. Właśnie ze względów bezpieczeństwa w bankach znajduje się określona kwota pieniędzy. Jeśli potrzebujemy więcej pieniędzy niż ustalony limit trzeba bank poinformować o tym wcześniej, aby oddział przygotował potrzebną sumę.
Limity wypłat pieniędzy z popularnych banków
Sprawdzamy, jakie kwoty można wypłacić z kasy popularnych banków bez wcześniejszego zgłoszenia. Szczegóły w galerii poniżej:
Limity w bankach
Większość limitów każdy klient może ustawić sobie indywidualnie do swoich potrzeb. Można to zrobić w bankowości elektronicznej lub aplikacji. Do każdej czynności jak płatności bezgotówkowe w sklepach, przelewy internetowe, przelewy tradycyjne, wypłaty BLIK czy wypłaty w bankomatu, limity dzienne i miesięczne możemy ustawić sobie własne kwoty, które możemy szybko zmienić.
Klientów jednak obowiązuje kilka limitów dotyczących wypłaty pieniędzy z kasy banku czy z bankomatu. W przypadku dużych wypłat pieniędzy z banku musimy jedynie zgłosić chęć wypłaty wcześniej. Bank musi przygotować większe kwoty. To ze względów bezpieczeństwa
Limity płatności gotówką
W Polsce aktualnie jedynym prawnym ograniczeniem dotyczącym płatności gotówkowych jest limit 15 tys. zł, który dotyczy przedsiębiorców. Szykują się jednak pewne zmiany.
Parlament Europejski 24 kwietnia 2024 roku przyjął przepisy, których częścią jest całkowity zakaz regulowania gotówką transakcji przekraczających 10 tys. euro oraz wprowadzający nadzór i kontrolę nad transakcjami powyżej 3 tys. euro. Limit ten będzie obowiązywał, gdy jedna ze stron transakcji jest przedsiębiorcą. Państwa członkowskie mają trzy lata na dostosowanie własnych regulacji do nowych przepisów. Zmiany w przepisach dotyczących płatności gotówkowych mają na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
