Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
Pod koniec września w Nakielskiem zarejestrowano 3090 bezrobotnych. To o 701 osób mniej w porównaniu ze styczniem i o 425 osób mniej w stosunku do analogicznego miesiąca w ub. roku.
Spadające bezrobocie to efekt kilku czynników, m.in. ożywienia gospodarczego, podjęcia pracy przez 224 osoby oraz rozpoczęcia stażu i szkolenia przez 27 osób. Prawdą jest też, że nie wszyscy bezrobotni przejawiają zainteresowanie podjęciem pracy.
To Cię może również zainteresować
We wrześniu ponad 70 z nich nie potwierdziło gotowości zatrudnienia i zostało skreślonych z ewidencji bezrobotnych. Ponadto kolejnych 12 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego.
Dodajmy jeszcze, że w tym samym miesiącu liczba wakatów i miejsc aktywizacji zawodowej, zgłoszonych przez pracodawców do urzędu pracy, wyniosła przeszło 90.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
Zdaniem ekspertów od rynku pracy, rosnący popyt na pracowników, a także negatywne zmiany demograficzne powodują, że pracodawcy będą mieli coraz większe trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy. Mamy bowiem poważną lukę demograficzną.
Według danych GUS za 2019 r., w pow. nakielskim 60,9 proc. mieszkańców było w wieku produkcyjnym, 19,6 proc. - w wieku poprodukcyjnym i tylko 19,5 proc. - w wieku przedprodukcyjnym. A to oznacza, że w niedalekiej już przyszłości niedobór rąk do pracy stanie się barierą rozwoju gospodarki.
