Spis treści
Pluskwiak Metcalfa pruinosa znany jest też pod kilkoma innymi nazwami: pluskwiak pruinosowy, pluskwiak cytrynowiec, biały skoczek. To inwazyjny owad, groźny dla roślin.
Jak wygląda biały skoczek, pluskwiak Metcalfa pruinosa?
Długość: ok. 5–8 mm
Ubarwienie: szarobłękitne skrzydła pokryte woskowym nalotem
Larwy: zielonkawe lub białe, również pokryte woskowymi nićmi, wyglądają jak małe kłaczki waty
Porusza się skokami i lotem, trudny do uchwycenia.
Na czym żeruje pluskwiak biały skoczek?
Biały skoczek to szkodnik żerujący na wielu gatunkach, m.in. na winorośli, krzewach owocowych (malina, jeżyna), na drzewach owocowych (jabłoń, grusza, śliwa), także na drzewach ozdobnych (klon, lipa, robinia), a nawet na roślinach balkonowych.
Zobacz też: Wlewam to do wody i mieszam. Ten parzący oprysk za 5 zł wykończy ćmę bukszpanową
Jak wykryć białego skoczka w ogrodzie?
Ten owad bardzo szybko się rozmnaża, a dodatkowym utrudnieniem jest to, że jego larwy trudno zauważyć i zwalczyć. Na co zatem zwrócić uwagę? Patrz, czy na roślinie są „włochate” larwy lub błękitne dorosłe osobniki.
Czy Metcalfa pruinosa - biały skoczek występuje w Polsce?
Co ważne, metcalfa pruinosa występuje już w Polsce – pierwsze doniesienia pojawiły się kilka lat temu, a obecnie ten pluskwiak jest coraz częściej obserwowany w różnych regionach kraju, zwłaszcza na południu i zachodzie. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, podkarpackiego, a ostatnio także z mazowieckiego i łódzkiego.
Ten inwazyjny owad lubi zwłaszcza rośliny ozdobne w ogrodach i na balkonach (winorośle, hortensje, pelargonie), drzewa, którymi obsadza się aleje parkowe (klony, lipy, akacje), a także sady i ogrody przydomowe (tu żeruje głownie na krzewach i drzewach owocowych).
Pluskwiak Metcalfa pruinosa jest na tyle groźny, że gdy go zauważymy, warto to zgłosić (np. przez aplikację iNaturalist lub do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa). Wczesna reakcja może pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Polska należy do grupy krajów, które prowadzą monitoring i badania nad rozprzestrzenianiem się tego pluskwiaka.
Zobacz też: Oprysk na mszyce - domowy trik cioci Krysi na mszyce w różach. Tak się pozbędziesz szkodników z róż
Jakie szkody wyrządza Metcalfa pruinosa?
Metcalfa pruinosa żeruje na sokach roślinnych – nakłuwa liście, pędy, a nawet owoce wielu gatunków. Przez to:
osłabia rośliny, ograniczając ich wzrost i wydawanie plonów,
zanieczyszcza owoce, które stają się mniej atrakcyjne i trudniejsze do sprzedaży,
wydziela duże ilości spadzi, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe,
może powodować deformacje liści i pędów.
Biały skoczek czyli pluskwiak cytrynowiec - tak można go zwalczać
Niestety, metcalfa pruinosa to trudny przeciwnik i nie ma jeszcze jednej, idealnej metody zwalczania. Jednak da się z nim walczyć – i warto działać jak najwcześniej. Co można zrobić? Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii (kliknij w niebieski przycisk):
Zobacz też: Rododendron wygląda marnie po zimie? Rozsyp 1 szklankę tego pod krzewem, a bujnie zakwitnie
