Biegi narciarskie. Justyna Kowalczyk została liderką Pucharu Świata!

(S-G)
Justyna Kowalczyk została liderką Pucharu Świata!
Justyna Kowalczyk została liderką Pucharu Świata! FIS
Justyna Kowalczyk po drugim zwycięstwie w Canmore została dziś nową liderką Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Od czwartku do niedzieli w kanadyjskim Canmore (prowincja Alberta) trwał 3-dniowy cykl biegów narciarskich o Puchar Świata. Na starcie zabrakło czołowych reprezentantów Norwegii: Marit Bjoergen, Therese Johaug oraz Pettera Northuga. Fakt ten wykorzystała Justyna Kowalczyk i po niedzielnej wygranej w Skiathlonie została nową liderką PŚ. To 23. wygrana Polki w PŚ i 52. podium (10. razy była druga i 19. razy - trzecia).

Niedzielny bieg łączony (7,5 km st. klas. + 7,5 km st. dow.) był popisem [Justyny Kowalczyk.
Polka od początku zaatakowała i z każdym metrem powiększała przewagę. Na półmetku nasza zawodniczka prowadziła o ponad 10 sek. nad Norweżką Kristin Stoermer Steirą i ponad 20 sek. nad kolejną zawodniczką z Kraju Wikingów - Vibeke W. Skofterud. W 2. części biegu Kowalczyk powiększała przewagę, która momentami wynosiła blisko 55 sek Ostatecznie wbiegła na metę z czasem 42 min. 51,5 sek.
Druga była Finka Anne Kylloenen (strata 34,9 sek.), a trzecia - Skofterud (35 sek. straty). Najgroźniejsza rywalka Justyny, Amerykanka Kikkan Randall uplasowała się na 8. pozycji (1.18,4 min. straty). 27. lokatę zajęła Paulina Maciuszek (strata 2.47,7 min.). Podczas biegu Skiathlonowego Kowalczyk dwukrotnie była pierwsza na premiach, zdobywając (prócz 100 pkt. za wygraną) dodatkowe 30 pkt. Nasza zawodniczka została zatem liderką PŚ (po 9. biegach) - 515 pkt. Druga jest Randall - 482 pkt, a trzecia Bjoergen - 450 pkt.
Przypomnijmy, że Kowalczyk wygrała czwartkowy bieg ze startu wspólnego na 10 km stylem klasycznym. Jak widać Canmore było ulubionym ośrodkiem polskiej "Królowej Śniegu". Na tych trasach Polka przygotowywała się do 21. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010 roku).
Kolejne zawody - w ramach 7. edycji Tour de Ski zaplanowano 29 grudnia w niemieckim Oberhofie.