Biegi narciarskie. Kowalczyk druga w biegu na 8.7 km w czeskim Libercu

(maz)
Justyna Kowalczyk minimalnie przegrała walkę o złoto w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Po raz siódmy jednak stanęła w tym sezonie na podium.

W czeskim Libercu zawodniczki rywalizowały na dystansie 8,7 km (bieg zaplanowany był na 10 km, ale ze względu na trudne warunki dystans zmniejszono o 1,3 km).

Kowalczyk od początku biegu prezentowała się znakomicie. Z zajmującą trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ Astrid Jacobsen, nawiązała pasjonującą walkę. Ostatecznie z Norweżką przegrała o zaledwie 0,4 s!

Mocna czwórka
Dla Jacobsen to drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kowalczyk na podium stanęła po raz siódmy, w sumie - taki sukces odniosła po raz dziewiąty w całej karierze. Po raz pierwszy Polka stanęła na podium PŚ w styczniu 2006 roku w Otepaeae (Estonia), gdzie zajęła 3. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną.

Dzięki drugiemu miejscu w Libercu, Kowalczyk umocniła się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ i na pierwszym w klasyfikacji biegów na dystansach. Liderką klasyfikacji (po 23 z 31 zawodów) jest Finka Virpi Kuitunen.

W czołowej trzydziestce znalazły się dwie kolejne reprezentantki Polski. Kornelia Marek była 25., a Sylwia Jaśkowiec 27. To pierwszy przypadek w historii PŚ, aby jednocześnie punkty zdobyły aż trzy Polki.

Wyniki biegu na 8,7 km techniką dowolną:

1. Astrid Jacobsen (Norwegia) 20.54,6 , 2. Justyna Kowalczyk (Polska) + 0,4, 3. Charlotte Kalla (Szwecja) + 7,0, 4. Evi Sachenbacher-Stehle (Niemcy) + 7,4, 5. Walentyna Szewczenko (Ukraina) + 8,6,

...25. Kornelia Marek (Polska) + 59,8, 27. Sylwia Jaśkowiec (Polska) + 1.07,3;
Klasyfikacja generalna PŚ:

1. Virpi Kuitunen (Finlandia) 979 pkt.,2. Charlotte Kalla (Szwecja) 890, 3. Astrid Jacobsen (Norwegia) 870, 4. Justyna Kowalczyk (Polska) 809, ...80. Kornelia Marek (Polska) 6, 85. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 4

Też w czołówce

Za drugie miejsce w zawodach Libercu Justyna Kowalczyk otrzymała premię Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w wysokości 15 tysięcy franków szwajcarskich. Zarobki Polki wzrosły więc już do 61 tysięcy franków szwajcarskich.
W czołówce najlepiej zarabiających biegaczek tego sezonu są: Charlotte Kalla ze Szwecji (185 250 CHF), Finka Virpi Kuitunen (167 250 CHF) oraz Norweżka Astrid Jacobsen (86 750). W tej klasyfikacji Kowalczyk plasuje się na szóstej pozycji.

Bieg mężczyzn, na 11,4 km na dochodzenie techniką dowolną, zakończył się nieoczekiwanym zwycięstwem Jeana Marca Gaillarda. Francuz przebiegł dystans w czasie 28.01,3 i wyprzedził lidera klasyfikacji generalnej PŚ Czecha Lucasa Bauera o 12,1 oraz Austriaka Christiana Hoffmanna o 21,8 s. Jedyny reprezentant Polski w stawce 79 zawodników Mariusz Michałek zajął dalekie 68. miejsce, ze stratą 3.15,2 do zwycięzcy.

Tak jak w przypadku startu kobiet, z powodu niesprzyjających warunków, dystans zmniejszono z 15 do 11,4 km.

Sprint Norwegów

W drużynowych konkurencjach w Libercu nie było mocnych na ekipy Norwegii.

Biegaczki Marit Bjoergen i Astrid Jacobsen wygrały sprint techniką klasyczną (4x1,4 km). Drugie miejsce zajęły Finki (Aino Kaisu Saarinen i Pirjo Muranen), a na trzeciej pozycji sklasyfikowane zostały Rosjanki (Jewgienija Szapowałowa i Natalia Matwiejewa). Polki Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek sklasyfikowane zostały na 12. miejscu, odpadając w półfinale.

Sprint techniką klasyczną (6x1,4) wygrali również Martin Johnsrud Sundby i Simen Oestensen. Norwegowie wyprzedzili Finów (Ville Nousiainen i Sami Jauhojaervi) oraz drugą reprezentację swojego kraju (Jon Kristian Dahl i Eldar Roenning).