Biegi uliczne. Ukraińcy i Białorusini dominowali w Świeciu

Tomasz Drąg (nr 53) z Chełmna zajął 2. miejsce w półmaratonie przedzielając na podium dwóch Białorusinów Sławomir Wojciechowski
Sobotni Półmaraton Mondi Chełmno-Świecie oraz bieg na 10 km Głogówko-Świecie zdominowali zawodnicy zza wschodniej granicy. Wygrali oni wszyskie klasyfikacje generalne.

Cenne nagrody ściągnęły do Świecia biegaczy z całej Polski oraz z Ukrainy, Białorusi, Rosji. W półmaratonie z Chełmna do Świecia (21,3 km) wystartowało 88. zawodników, w tym 8 kobiet.
Pierwszy na mecie usytuowanej przy biurowcu Mondi S.A. w Świeciu zameldował się Białorusin Igor Żaworonok, który trasę 21,3 kilometra pokonał z wynikiem 1;07:25. Drugie miejsce, ze stratą 24. sekund, zajął chełmnianin Tomasz Drąg, a trzecie kolejny Białorusin Aleksandr Sanko (ze stratą 37 sekund). Doskonałe czwarte miejsce zajął Marek Wojtas z Tucholi.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Volha Minina z Białorusi, która uzyskała czas 1;18:33 h. Druga była Krystyna Kuta z Serocka - 01;22:56, a trzecia Anna Skrzypczak z Piły - 1;32:22.

WYNIKI - mężczyźni: 1. Igor Żaworonok (Białoruś), 2. Tomasz Drąg (KM Truchcik Łubianka), 3. Aleksandr Sanko (Białoruś), 4. Marek Wojtas (Tucholanka Tuchola), 8. Grzegorz Maczyński (Kolejarz Bydgoszcz), 9. Arkadiusz Majos (LKB Rudnik Grudziądz), 10. Zbigniew Śliwa (Laskowice).
Kobiety: 1. Volha Minina (Białoruś), 2. Krystyna Kuta (Pomorzanin Serock), 3. Anna Skrzypczak (Mechanik Piła), 4. Katarzyna Wyrąbkiewicz (Apteka Mikstura Ciechocinek), 5. Katarzyna Szadkowska (KM UMK Toruń), 6. Halina Igłowska (KKSW Krakrollerblade Toruń),

Dawid Klaybor trzeci

W biegu na 10 km z Głogówka do biurowca Mondi wystartowało 60. zawodników, w tym 20 kobiet. Tu główne role odegrali Ukraińcy. Wygrał z czasem 29:51 min. Sergii Okseniuk. Drugi był jego rodak Alexandr Babryka. Za nimi przybiegł wychowanek Wdy Świecie, a obecnie reprezentujący Gminę Drzycim Dawid Klaybor. Zawodnik z Sierosławia uzyskał czas 31:20 min.
Wśród kobiet zwyciężyła Białorusinka od lat mieszkająca w Lesznie Alena Berasniowa z czasem 34:01 min. Drugie miejsca zajęła Agnieszka Janasiak z Poznania, a trzecie Ukrainka Natalia Yakimowicz. Najlepsza z naszego województwa Paulina Warpas z Wdy Świecie była szósta - 38:58 min.

WYNIKI - mężczyźni: 1. Sergii Okseniuk (Ukraina), 2. Alexandr Babryka (Ukraina), 3. Dawid Klaybor (Gmina Drzycim), 4. Dmitro Osadchin (Rosja), 7. Michał Kulpa (Wda Świecie), 9. Tomasz Chmurzyński (Kolejarz Bydgoszcz), 10. Piotr Wolny (Bydgoszcz).

Kobiety: 1. Alena Berasniowa (Leszno Achilles/Białoruś), 2. Agnieszka Janasiak (Olimpia Poznań), 3. Natalia Yakimowicz (Ukraina), 4. Katya Shlyakova (Rosja), 6. Paulina Warpas (Wda Świecie), 7. Patrycja Kuta (Pomorzanin Serock), 8. Marta Motoczyńska (AZS UMT Bydgoszcz), 9. Hanna Zięba (Bydgoszcz), 10. Halina Giolda (Kolejarz Bydgoszcz).