https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biegunka może popsuć wakacje

oprac. (maga)
to może być biegunka
to może być biegunka sxc.hu
Zmiana otoczenia podczas podróży może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Kontakt z chorobotwórczą florą bakteryjną, wirusami czy też egzotycznymi potrawami to najczęstsze przyczyny biegunki.

Jak zapobiegać biegunce?

Jak zapobiegać biegunce?

1. Ścisle przestrzegać higieny osobistej.
2. Do picia kupować tylko wodę butelkowaną, w restauracjach nie zamawiać napojów z lodem, który często jest zrobiony z "wody z kranu".
3. Do mycia również używać wody z butelki.
4. Unikać potraw, które były długo przechowywane poza lodówką.
5. Unikać miejscowych przysmaków z mleka niepasteryzowanego i jego przetworów, potraw z mięsa, owoców morza lub jaj, które nie były wystarczająco mocno wysmażone.
6. Owoce i warzywa przed spożyciem warto obrać ze skóry lub z łupiny. Starannie myć lub obierać warzywa gruntowe, które zazwyczaj są podlewane zakażoną wodą powierzchniową.

Na biegunkę podróżnych narażeni są zarówno turyści jak i biznesmani, sportowcy, misjonarze, czy żołnierze. Dolegliwość ta przydarza się najczęściej osobom podróżującym z krajów wysokorozwiniętych do krajów rozwijających się. - Szczególne środki ostrożności należy zachować wybierając się w tak popularne miejsca jak Egipt (wielu turystów cierpi z powodu słynnej "zemsty faraona"), Tunezja, Turcja czy planując wojaże w bardziej odległe rejony np. do Azji - przestrzega dr n.med. Paweł Kańka.

Według różnych źródeł biegunka występuje nawet u 40% podróżujących do wymienionych obszarów zwiększonego ryzyka. Warto też podkreślić, że bardziej narażeni są młodzi dorośli, czyli osoby w wieku 20-29 lat.

Objawy biegunki podróżnych to wydalanie co najmniej 3 luźnych stolców na dobę, czemu zazwyczaj towarzyszy przynajmniej jeden z następujących objawów: kurczowe bóle brzucha (występują w 90% przypadków), nudności, wymioty lub gorączka, gwałtowne parcie na stolec, zawroty głowy, domieszka krwi lub śluzu w kale.

Jak leczyć biegunkę?

Jak leczyć biegunkę?

1. Pamiętać o uzupełnianiu płynów - zaleca się picie wody lub herbaty
2. Leki złagodzą dolegliwości i zapobiegną powikłaniom
3. Skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi: ciężka, wodnista lub krwista biegunka, gorączka powyżej 38,50C, będzie więcej niż 6 stolców w ciągu doby, dolegliwości będą utrzymywały się ponad 48 godzin

Uważa się, że za blisko 80% przypadków biegunki podróżujących odpowiedzialne są bakterie, wirusy odpowiadają za ok. 10% przypadków, natomiast pierwotniaki są przyczyną zaledwie kilku procent biegunek.

- Powodem biegunki są często błędy dietetyczne, niewłaściwe zestawienie pokarmów, zwłaszcza w nowych, niesprawdzonych wcześniej miejscach - mówi dr n.med. Paweł Kańka. - Jeśli zjemy wyjątkowo tłusty i zbyt obfity posiłek, można się spodziewać, że okupimy to częstymi wizytami w toalecie. Czasem winne jest niefortunne komponowanie posiłków. Na liście sprawców biegunki znajdują się: mięso, ciastka z kremem, owoce w zestawieniu z wodą mineralną, śliwki w towarzystwie mleka.

Układ trawienny nie ma wakacji! Poznaj zasady zdrowego żywienia podczas urlopu

Objawy biegunki podróżnych utrzymują się przeciętnie ok. 3-4 dni. Około 20% pacjentów leczy się 1-2 doby. Nawet 15% pacjentów pozostaje w łóżku przez ponad tydzień, a 1% chorych wymaga hospitalizacji.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
egza

Przy takich problemach to ja tez zawsze mam preparat intesta, w tedy mam pewność, że wszelkie nieprzyjemne dolegliwości jelitowe znikną szybko. 

v
veloo

nigdy mi biegunka wakacji nie popsuła ale niestety jak syn poszedł do przedszkola to kilka razy złapał rotawirusa a potem cała rodzina chora, masakra normalnie, pediatra kazał dawac probiotyk flostrum, elektrolity i podobno węgiel też jest dobrze wziąc od razu, to zmniejszy rozmiary katastrofy ;)

 

k
kasja

Dokładnie, u mnie kiedyś jeszcze to nie raz się zdarzyło, by biegunka, czy jakieś inne problemy trawienne mnie dopadły. A wiadomo wakacje to jest taki czas, kiedy chcemy bawić się i korzystać cały czas z wolnego. Dlatego ja teraz już wiem, by brać zawsze i wszędzie ze sobą Intestę. Ona już kilka razy mi pomogła, dlatego jak u was też występują takie problemy to śmiało po nią sięgajcie

a
amila

Najgorzej jak jakiegoś malucha w rodzinie złapie biegunka, to jest najgorsze, w tedy mam przy sobie zawsze orsalit smakowy, bo inaczej dzieciaki nie chcą pić elektrolitów, bo im nie smakują musza być smakowe... A orsalit smakowy dla dzieci uzupełnia elektrolity i nawadnia przy tym 

 

b
bornka

Mnie też bardzo debutir pomaga przy problemach jelitowych, biegunki i zaparcia bardzo się uspokoiły, bóle brzucha się zmniejszyły. Jednak jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne to tylko Europa i jedzenie bez szaleństw. Na dalsze podróże jeszcze bym się nie zdecydowałam z moim brzuchem.

S
Sanem

Powiem wam, ze ja mam debutir dopiero trzeci tydzień a już widzę ogromna poprawę. Pierwsza sprawa, to brak wzdęć i bólu brzucha.Cudowne uczucie, jakby człowiek na nowo odzyskał własny organizm. Można się ubrać w to co się chce i martwić się o leki rozkurczowe. 

j
jażębina

Dlatego moi drodzy przed wyjazdem trzeba wzmacniać florę bakteryjna probiotykami. Wtedy nie ma kłopotów z biegunkami  i szukaniem lekarza. Zresztą o jelita trzeba dbać przez cały rok, poprzez dietę i nawadnianie organizmu. Ja nawet brałam herbaya senes, dla poprawy drożności jelit i ich prawidłowego funkcjonowania. Chciałam pozbyć się kłopotliwych wzdęć. 

m
mirabelka

Zgadzam się z Noa, jak dla mnie nadwrażliwe jelita dyskwalifikują wyjazdy zagraniczne. Już raz przeżyłam wyjazd z inną flora bakteryjną. Cały tydzień z rewolucją w kiszkach. Dobre leczenie zapewnia człowiekowi spokój i udane wakacje. 

z
zuzanna22

No niestety coś o tym wiem, jak biegunka potrafi zepsuć nam urlop. Dlatego w takiej sytuacji poleciłabym włożyć do apteczki Tesactan. Jeśli chodzi o moje dzieci to akurat ten środek sprawdził się niemal od razu. Bez problemu kupisz w aptece.

N
Noa

Moja wystarczająco długo psuła mi humor i powodowała silne skurcze. Żadna przyjemność biegać ciągle do kibelka. Przed wakacjami przebadałam się dokładnie i za namową lekarza brałam debutir. Wszystko się wyciszyło i pozwoliło spokojnie spędzić wakacje.Bez stresu i poszukiwania miejskiej toalety. 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska