"Zatańczmy razem w Mieście Zakochanych" - XIX Biesiadny Piknik Rodzinny w Dolinie Dolnej Wisły zaplanowano na niedzielę.
Kilka godzin świetnej zabawy czeka wszystkich, którzy przyjdą nad Jezioro Starogrodzkie.
Tegoroczny Festiwal Piosenki Biesiadnej i Regionalnej odbędzie się po raz pierwszy na terenie ośrodka wypoczynkowego.
- Zabawę zaczynamy już od godziny 15, gdzie po programie dla dzieci pt. "Magiczne przygody Heraklesa", rozpocznie się prezentacja amatorskich zespołów muzycznych - informuje Marcin Dombrowski, instruktor muzyczny w domu kultury. - Muzyczne grupy rywalizować będą o "Grand Prix - mikrofon burmistrza miasta Chełmna" w ramach Przeglądu Zespołów Grających Muzykę do Tańca "Zatańczmy Razem w Mieście Zakochanych". Jeden z prezentowanych utworów powinien nawiązywać do nurtu tak zwanej piosenki biesiadnej. Prezentacje zespołów oceniać będzie fachowa komisja powołana przez organizatorów. Kryteria oceny: interpretacja utworów, sposób prezentacji na scenie, ogólny wyraz artystyczny oraz kontakt z publicznością.
Celem imprezy jest popularyzacja muzyki tanecznej, przegląd i prezentacja twórczości artystycznej zespołów grających muzykę do tańca oraz wymiana doświadczeń i promocja grup weselno - dancingowych.
- Ten cykl imprez cieszy się ogromnym powodzeniem - dodaje Marcin Dombrowski. - Cały czas czekamy na zespoły i solistów, którzy chcą zaprezentować się w półgodzinnym programie dancingowo - biesiadnym. Zapewniamy, iż występ na profesjonalnej, festiwalowej scenie to jedyna i niepowtarzalna okazja do promocji i reklamy waszej grupy wśród mieszkańców Chełmna oraz turystów.
Gościnnie w programie pt. "Biesiada polska - podróż z przebojami" wystąpi znana gwiazda polskiej muzyki dance - zespół "Yagooar".
We współpracy z Lokalną Grupą Działania "Vistula Terra Culmensis - Rozwój przez Tradycję" na terenie imprezy uruchomione zostaną rozmaite stoiska z wyrobami regionalnymi, połączone z ich degustacją oraz pracami twórców ludowych.
Będzie muzyka, konkursy i swojskie jadło
- Nad jeziorem rozłożone zostaną stoiska w stylu średniowiecznym. Klimat tworzyły będą między innymi drewniane płoty, gliniane garnki, stare naczynia - wymienia Marcin Dombrowski. - Serwowane będzie swojskie jadło typu: placki ziemniaczane, ziemniaki z parnika z olejem z Kałdusa, miody, swojskie ciasta, powidła śliwkowe, zupa żurek, ziemniaczanka/zalewajka, chleb swojski ze smalcem oraz pierogi. Nie zabraknie rękodzieła - biżuterii, a być może także glinianych garnków. Zadbamy o to, aby nie nudziło się najmłodszemu pokoleniu. Atrakcją dla dzieci będzie na pewno miniwesołe miasteczko. Poza tym, w trakcie imprezy przeprowadzona zostanie akcja "Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje" z pokazem i nauką pierwszej pomocy, pokazem ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, policji oraz konkursami z nagrodami dla najmłodszych.
Szczegółowych informacji udziela Marcin Dombrowski, pod nr tel. 56 686 48 08 lub 531 314 420.
Patronat nad festiwalem organizowanym przez Chełmiński Dom Kultury objęła "Gazeta Pomorska".